Firma

Czym jest bindowanie dokumentów? Jak się je wykonuje?

• Zakładki: 87

Nie wiesz, czym jest bindowanie dokumentów, a chcesz, aby Twoje papiery wyglądały estetycznie i elegancko? Niezależnie od tego, czy to praca magisterska, czy inne ważne dokumenty, skorzystaj z opcji bindowania, aby otrzymać niezwykle przyjemne dla oka rozwiązanie, które ułatwi Ci pracę z papierologią.

Czym jest bindowanie dokumentów?

Bindowanie to specjalna technika introligatorska, która polega na oprawie dokumentów. W praktyce oznacza to, że luźne kartki łączy się ze sobą tzw. grzebieniami. W ten sposób powstaje spójny pakiet dokumentów, który swoim wyglądem przypomina książkę. Dzięki bindowaniu można nie tylko sprawnie spiąć dokumenty, lecz także sprawić, że będą one bardziej przystępne w odbiorze i użytkowaniu.

Kiedy sprawdza się bindowanie?

Bindowania można używać na co dzień, aby w komfortowy i praktyczny sposób przechowywać wiele dokumentów. Najczęściej widuje się je jedna w oprawie ważnych prac, m.in. licencjackich, magisterskich, inżynierskich czy dyplomowych. Bindowanie często spotykane jest również w zeszytach i książkach. Dzięki temu o wiele łatwiej się je użytkuje. Takie rozwiązanie oprawy dokumentów sprawdza się również w wielu biurach. Bindowanie można z powodzeniem zastosować do różnych materiałów szkoleniowych, dokumentów technicznych, prezentacji, raportów i cenników. Bindowanie dokumentów umożliwia ich łatwe przeglądanie i zachowanie porządku wśród dużej ilości papierów i kartek.

Jakie są metody bindowania?

Warto również wspomnieć, że bindowanie kartek dzieli się ze względu na metody jego wykonywania. Można wyróżnić kilka metod bindowania, które różnią się ze względu na sposób wykonania całego procesu. Wybór metody powinien być wybrany w zależności od różnych zewnętrznych czynników oraz od tego, co tak naprawdę chce się uzyskać poprzez bindowanie.

Podział ze względu na stosowane technologie

Dla przykładu, kanałowe bindowanie dokumentów pozwala na połączenie do 300 kartek jednocześnie. Wykonuje się je za pomocą metalowego kanału, dzięki czemu kartki nie są ani klejone, ani dziurkowane. Całość prezentuje się niezwykle estetycznie i elegancko.

Inne bindowanie kartek to m.in. takie wykonywane w sposób termiczny, czyli odpowiednio klejone. Taki bindowanie jest trwałe, przez co nie umożliwia dodawania kolejnych dokumentów czy kartek po wykonanej oprawie. Świetnie sprawdza się do wszelkiego rodzaju prac licencjackich, magisterskich czy inżynierskich. Pozwala ono złożyć nawet 500 kartek jednocześnie.

Podział ze względu na stosowane materiały

Jeśli chodzi o rodzaje bindowania, to możemy je podzielić również ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów. Najpopularniejsze jest bindowanie plastikowe, polegające na łączeniu arkuszy papieru wzdłuż ich jednego boku z wykorzystaniem plastikowych grzbietów, występujących w różnych kształtach. Wiele firm oferuje również bindowanie z wykorzystaniem metalowych grzbietów, które są o wiele trwalsze i lepiej się prezentują. W przypadku takiego bindowania z przodu stosuje się foliową okładkę, a z tyłu kartonową.

Niezwykle popularne w ostatnim czasie staje się również termobindowanie, które polega na umieszczeniu kartek w grzbiecie z klejem. Po odpowiednim podgrzaniu łączy on plik dokumentów na stałe. Wiele firm wykorzystuje również wsuwane listy do bindowania. Jest to obecnie najtańsza opcja bindowania, która polega na wsuwaniu kartek bez konieczności używania jakiegokolwiek urządzenia. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość samodzielnego, późniejszego dodania kolejnych kartek.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Copy-Flex Technika Biurowa

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
102 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *