Firma

Co zrobić, gdy doskwiera nam ból oczu od komputera?

• Zakładki: 56

Coraz więcej czasu spędzamy przed monitorami komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów. Nie wpływa to korzystnie nie nasze zdrowie, w szczególności cierpią nasze oczy. Dowiedz się, jak zorganizować sobie pracę przed komputerem, by ból oczu przestał nam dokuczać. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, dbając o wzrok?

Ból oczu od komputera? Zadbaj o dobre warunki pracy!

Od tego, jak zorganizujemy sobie stanowisko pracy, zależy nasza efektywność, a także samopoczucie. Wygodny, odpowiednio ustawiony fotel zmniejszy ryzyko występowania bólu pleców, z kolei właściwe ustawienie monitora jest kluczowe w profilaktyce bólu oczu. Przede wszystkim monitor, przed którym spędzamy wiele godzin, powinien być ustawiony tak, byśmy patrzyli na niego na wprost, a nie pochylali się nad nim.

Jeśli więc pracujemy na laptopie, warto położyć go wyżej i pisać na dodatkowej klawiaturze. Ponadto monitor powinien być ustawiony tak, byśmy z łatwością mogli przenieść wzrok w dal. Najlepiej na oczy działa patrzenie przez okno – chwilowa obserwacja poruszających się ludzi lub pojazdów kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów od nas ukoi nasze oczy. Jeśli nie możemy patrzeć przez okno, poszukajmy innych przedmiotów, które znajdują się jak najdalej od nas.

Ból oczu od komputera czy od suchego powietrza?

Głównym winowajcą bólu oczu osób pracujących w biurze nie jest sam komputer, a suche powietrze. Monitor wydziela pole elektrostatyczne, które przyciąga kurz i pyłki – jeśli siedzimy przed monitorem, również my zaczynamy wydzielać takie pole, a nieczystości zaczynają przylegać do naszej twarzy, także oczu, w wyniku czego może dochodzić do ich podrażnień. Monitory wydzielają takie pole elektrostatyczne najsilniej w przeciągu 15 minut po uruchomieniu komputera, dlatego po przyjściu do pracy warto najpierw włączyć komputer i monitor, a najbliższy kwadrans poświęcić na obowiązki niewymagające pracy przed komputerem.

Ból oczu powstaje jednak najczęściej przez zbyt rzadkie mruganie – gdy wpatrujemy się w monitor, mrugamy znacznie rzadziej przez co nasze gałki oczne wysuszają się. Zespół suchego oka objawia się pieczeniem, swędzeniem i bólem oczu, podwójnym widzeniem, rozmywaniem się obrazu, a także bólem głowy i słabą koncentracją. Pracując przed komputerem należy więc jak najczęściej mrugać, zakraplać oczy nawilżającymi kroplami do oczu, możliwie najczęściej odwracać wzrok od komputera, a także robić przerwy poza stanowiskiem pracy. Warto także zapewnić odpoczynek narządowi wzroku – zamknijmy na kilka chwil oczy, nie zaciskając kurczowo powiek, a czynność tę powtórzmy kilka razy.

W ochronie wzroku pomocna jest także dieta bogata w luteinę (szpinak, natka pietruszki, jarmuż, sałata i żółte warzywa) oraz antocyjany, które znajdziemy w borówkach amerykańskich i czarnych jagodach, aronii, wiśniach, truskawkach, żurawinie oraz owocach czarnego bzu. Czas po pracy starajmy się spędzać na świeżym powietrzu, a ból oczu powinien minąć. Jeśli mimo zastosowania się do zaleceń, w dalszym ciągu będzie nam towarzyszył, problem należy skonsultować z lekarzem okulistą.

Artykuł powstał we współpracy apteką internetową apteka-leki.pl.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
140 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *