Najważniejszym zadaniem próżniowych komór chłodniczych jest schładzanie do temperatury 2-4 stopni Celsjusza warzyw i owoców, dzięki czemu zachowują świeżość przez długi czas. Dowiedzmy się więcej o komorach chłodniczych, poznając ich charakterystykę i zasadę działania.
Komora chłodnicza – jak działa?
Jak sama nazwa wskazuje, produkty zostają umieszczone w próżniowej komorze chłodniczej, w której panują specyficzne warunki – ciśnienie zostaje obniżone, co sprawia, że z warzyw i owoców odparowuje para wodna, obniżając ich temperaturę. Gwarantuje to, że produkt nie nie traci ze swojej jakości, nie jest też narażony na psucie i gnicie. Jak widać, komory chłodnicze zapewniają wyjątkowy sposób chłodzenia. Co szczególnie istotne, można w ten sposób schładzać praktycznie wszystkie produkty, czyli nie ma różnicy, czy są przechowywane luzem, czy w opakowaniu.
Budowa komory – co warto wiedzieć?
Komora chłodnicza ma prostą i modułową konstrukcję, składa się z kilku elementów. Wymieńmy je.
- Komora procesowa – to miejsce, do której wkłada się schładzane produkty. Cechuje ją solidna obudowa ze specjalnej blachy stalowej o wysokiej odporności na korozję i dodatkowo wzmocnionej w celu zabezpieczenia przed podciśnieniem.
- Grupa generatorów podciśnienia – pompy próżniowe zamontowane na wspólnej ramie z zaworami sterującymi i kolektorem.
- Grupa chłodnicza – zainstalowane na jednej ramie sprężarki chłodnicze, separatory i skraplacze.
- Sprzęt elektryczny – reguluje temperaturę i poziom podciśnienia. Regulowany przez sterownik.
Komora chłodnicza – jakie ma zalety?
Komora chłodnicza zapewnia wiele zalet. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o oszczędności energii, co ma niebagatelne znaczenie dla każdej firmy, ale też gospodarstw domowych. A co równie istotne, czas schładzania jest bardzo krótki, niezależnie od produktów, które mają być przechowywane. Mają one bardzo długi czas przydatności do spożycia, zdecydowanie dłuższy niż w przypadku standardowego chłodzenia Poza tym, komory chłodnicze szybko się montuje i demontuje, dostępne są w dużym zakresie wymiarów.
Jak widać, inwestycja w próżniową komorę chłodniczą to strzał w dziesiątkę! Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM.
Fot. Shutterstock