Przemysł budowlany, metalurgiczny, wydobywczy i inne gałęzie przemysłu ciężkiego wymagają zastosowania wysokiej jakości maszyn, w tym przesiewaczy. Urządzenia te pozwalają separować żwir czy kruszywa od innego rodzaju materiału, a także dzielić je na poszczególne frakcje. Dzięki temu produkty uboczne produkcji mogą być wykorzystywane na innych jej etapach lub sprzedawane innym firmom. Jak działa przesiewacz do żwiru i jakie znaczenie mają te urządzenia dla przemysłu ciężkiego?
Jak działa przesiewacz do żwiru?
Przesiewacz do żwiru jest rodzajem przesiewacza wibracyjnego. Jego głównymi elementami są sita oraz silnik, który wprawia je w ruch. Materiał, który będzie poddany przesiewaniu, wsypywany jest od góry na pierwsze sito. Zazwyczaj w przesiewaczu do żwiru montowanych jest kilka sit, dzięki czemu przesiewanie jest skuteczniejsze. Istnieje też możliwość separowania materiału na dwie, trzy frakcje w czasie jednego procesu przesiewania. Celem jego automatyzacji materiał wsadowy podawany jest za pomocą taśm lub podajników, natomiast przesiany materiał trafia do przygotowanych pojemników.
Kluczowe dla wydajności i prawidłowości procesu przesiewania jest utrzymanie sit w nienagannym stanie. Właściwa ich konserwacja i czyszczenie nie tylko zapobiegają awariom, ale także przekładają się na dokładność działania przesiewacza do żwiru i innych materiałów sypkich. Brak przeprowadzania należytych działań może skutkować zapychaniem się sit, ich pękaniem bądź spadaniem z obręczy.
Przesiewacz do żwiru – do czego wykorzystywany jest przesiany materiał?
Żwir oraz innego rodzaju kruszywo wykorzystywane są przede wszystkim w branży budowlanej. Z najdrobniejszej odsianej frakcji przygotowuje się zaprawy murarskie, materiał może być też wykorzystywany jako podkład pod budowane drogi czy pod kostkę brukową, jako materiał do podwyższania terenu lub do podkładów drenażowych.
Kluczowym w procesie przesiewania jest stosowanie przesiewaczy do żwiru i innych kruszyw, dostosowanych do obciążenia, jakim są poddawane. Dlatego przesiewacze należy zamawiać u doświadczonych producentów, którzy na podstawie wskazanych wymagań i oczekiwań, zaprojektują i przygotują przesiewacz do żwiru, który będzie odpowiednio wydajny i wytrzymały.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą GKM Siebtechnik.
Fot. Shutterstock.