Technologie

Backup w chmurze. Przed czym chroni? Jak z niego skorzystać?

• Zakładki: 100

Korzystanie z nowoczesnych technologii cyfrowych zoptymalizowało funkcjonowanie współczesnego świata. Opiera się na nich biznes, edukacja, rozrywka czy nawet instytucje państwowe. Coraz więcej procesów realizowanych jest zdalnie, czyli online. To z kolei wiąże się z przepływem olbrzymiej ilości danych, które trzeba chronić. I jednym z narzędzi znajdujących w tym przypadku zastosowanie, jest backup w chmurze. Na czym on polega i przed czym dokładnie chroni?

Cyberzagrożenia i ochrona danych

Informacja już od dawna jest jednym z najbardziej wartościowych zasobów. To na niej bazuje współczesny świat. Wszystkie procesy biznesowe czy administracyjne opierają się na ciągłym przepływie informacji. Wszelkie problemy z drożnością tego przepływu lub utratą czy kradzieżą newralgicznych danych mogą doprowadzić do sytuacji krytycznych. Z tego też powodu zachodzi konieczność ich ochrony, którą można zrealizować min.  poprzez backup w chmurze. Czym on jest dokładnie? Jest to nic innego jak kopia zapasowa danych przechowywana na zewnętrznych serwerach.

Cyberzagrożenia, przed którymi chroni taka kopia bezpieczeństwa, związane są z utratą danych w wyniku:

  • hakerskiego ataku ransomware (zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem blokującym dostęp do danych, przeprowadzone zazwyczaj w celu wyłudzenia okupu)
  • awarią sprzętu i wynikającą z tego utratą danych
  • przypadkowym wykasowaniem danych przez użytkownika

Przy czym kopia zapasowa w chmurze jest z reguły usługą oferowaną przez profesjonalne data center. Jak w praktyce wygląda skorzystanie z takiej formy zabezpieczenia?

Backup w chmurze w praktyce

Kopia zapasowa w chmurze jest niezwykle skutecznym sposobem na ochronę danych, ponieważ są one przechowywane w zupełnie innym miejscu. Dlatego zabezpiecza je to również przed działaniem czynników całkowicie zewnętrznych, takich jak zniszczenie sprzętu, na którym się znajdują czy jego kradzież. Backup w chmurze jest bowiem usługą realizowaną w modelu outsourcingu przez firmy dysponujące własnymi serwerowniami, które są obiektami niezwykle dobrze zabezpieczonymi przed każdym możliwym zagrożeniem.

Kopia zapasowa danych jest przechowywana na wirtualnych serwerach i pozwala ona na zabezpieczenie danych z:

  • maszyn wirtualnych
  • stacji roboczych
  • serwerów fizycznych

Przy czym, aby backup w chmurze zapewnił 100 procent bezpieczeństwa, zaleca się wdrożenie formuły 3-2-1. Na czym ona polega?

Kopia zapasowa w chmurze procedura 3-2-1

Formuła 3-2-1 to prosta zasada tworzenia kopii bezpieczeństwa gwarantująca maksymalną ochronę danych. Jest to procedura zalecana przede wszystkim dla przedsiębiorstw i organizacji. Wedle jej wytycznych należy dysponować 3 oddzielnymi kopiami zapasowymi, przechowywanymi na 2 niezależnych nośnikach, z czego 1 powinien znajdować się poza siedzibą firmy. Takie rozwiązanie gwarantuje wielowymiarową ochronę danych, które są zabezpieczone zarówno przed atakiem cyberprzestępców, jak i utratą danych w wyniku awarii sprzętu, klęsk żywiołowych czy pomyłki użytkownika.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
87 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *