Firma

Blachy i ich rodzaje

• Zakładki: 48 • Komentarz: 2


Wbrew pozorom definicja pojęcia blacha jest dość rozległa. Ogólnie, termin określa wyrób hutniczy, o zróżnicowanej grubości, długości oraz fakturze. Rodzaj blachy zależy od tego, gdzie i w jakim celu będzie ona zastosowana.

Rodzaje blachy i ich zastosowanie

Podstawową klasyfikacją blach jest ich grubość. W tym wypadku wskazać należy trzy podstawowe grupy blach:

  • bardzo cienka, nazywana również folią,
  • cienka, której grubość nie przekracza 5 mm,
  • gruba, o grubości większej niż 5 mm.

Podobny podział ustalony został na podstawie normy PN-EN 10079: 2009, jednak tutaj klasyfikacja opiera się o dwie kategorie – blacha cienka i gruba, a wartość graniczna ustalona została na poziomie 3 mm.

W praktyce przyjmuje się także klasyfikację blach ze względu na ich kształt. Tutaj wskazuje się na cztery kategorie produktu. Są to:

  • blacha falista (w tym także trapezowa),
  • żeberkowa,
  • ocynowana,
  • platerowana.

Każda z nich znajduje inne zastosowanie. Blacha ocynowana wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji puszek stalowych. Powstaje w efekcie procesu walcowania na zimno i jest pokryta warstwą cyny. Blacha platerowana jest rodzajem produktu powstałego na skutek działania platerowania.

Arkusze stali

Ponadto wyróżnić można także blachy, uwzględniając kryterium wytwarzania. Wówczas wskazuje się blachy gorącowalcowane, zimnowalcowane oraz ocynkowane ogniowo.

W przypadku blach, powstałych podczas gorącowalcowania, ich ogromną zaletą jest uzyskanie dobrych właściwości spawalniczych. Dzięki temu możliwa jest ich dalsza obróbka. Cechy te sprawiają, że jest to materiał szczególnie ceniony w budownictwie, ale także w przemyśle maszynowym. Blachy walcowane na gorąco mogą być poddawane kolejnym obróbkom, nie tylko walcowania, ale także rekrystalizacji lub dodawaniu kolejnych stopów.

Blachy walcowane na zimno wykazują nieco inne właściwości. Ich główną zaletą są trwałość oraz plastyczność. Charakteryzują się także mniejszą grubością, sprawdzając się doskonale tam, gdzie liczy się efekt estetyczny. Blachy zimnowalcowane sprawdzają się doskonale w branży motoryzacyjnej, a także budowlanej.

Ostatnia grupa, blachy ocynkowane ogniowo, poddawane są procesowi cynkowania. W jego efekcie na powierzchni blachy wytwarzana jest specjalna powłoka, umożliwiająca jej dodatkowe zabezpieczenie. W ten sposób uzyskuje się produkt odporny na działanie zmiennych i niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jest to produkt doskonałej jakości i bardzo wytrzymały, dlatego znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym, wykorzystywane są do produkcji rur, kanałów wentylacyjnych, produkcji sprzętów domowych, a także w konstrukcjach wybranych modeli drzwi.

Blachy – jak wybrać odpowiednią?

Wybór odpowiedniego produktu nie jest łatwy dla laika. Jednak specjaliści doskonale znający branżę potrafią wskazać odpowiedni wyrób, jeżeli wiedzę, do czego ma zostać wykorzystany. Warto sugerować się opiniami fachowców, gdyż mają oni odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą virgamet.pl.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
239 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Blachy i ich rodzaje

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane