Firma

Co to jest talent acquisition?

• Zakładki: 127


Jesteś zainteresowany pracą w rekrutacji? Znalazłeś pierwsze oferty pracy, w których użyto nazw stanowisk niezrozumiałych dla Ciebie? Co to jest talent acquisition? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  1. Czym jest rekrutacja i jakie są rodzaje rekruterów?
  2. Kim jest specjalista Talent Acquisition?
  3. Jakie jeszcze inne formy pracy rekrutera się wyróżnia?

Zanim jednak odpowiemy na podstawowe pytanie, przypomnijmy, czym dokładnie jest rekrutacja. W niniejszym tekście omówimy także typy rekruterów oraz inne, popularne formy pracy, które wiążą się z rekrutacją. 

Czym jest rekrutacja i jakie są rodzaje rekruterów?

Rekrutacja to proces, podczas którego przeprowadza się rozmowy i dokonuje wyboru kandydatów na dane stanowisko. W wielu firmach rekrutacja wiąże się z każdym etapem, a mianowicie rozpoczyna się od pozyskania potencjalnego pracownika, który spełnia nasze wymagania, a następnie wdrożenia go do pracy. Rekruter, który kompleksowo zajmuje się całym tym procesem, musi między innymi umieć odpowiednio weryfikować dokumenty aplikacyjne i dokonywać równie odpowiedniej selekcji. W trakcie ostatniego działania wyławia się tych kandydatów, którzy posiadają wymagane umiejętności oraz predyspozycje, potrzebne na danym stanowisku. 

Wyróżnia się dwa typy rekruterów – a mianowicie rekruterów wewnętrznych i zewnętrznych. Rekruter wewnętrzny to osoba, która jest zatrudniona w danym przedsiębiorstwie. Zajmuje się tylko i wyłącznie tymi projektami rekrutacyjnymi, które dotyczą jego macierzystej firmy. Rekruter zewnętrzny natomiast jest przedstawicielem z zewnątrz – na przykład z agencji rekrutacyjnej. Z reguły takie osoby są swego rodzaju opiekunem dla kandydatów, którzy biorą udział w rekrutacji. Prowadzą rekrutacje tylko na zlecenia poszczególnych klientów.  

Kim jest specjalista Talent Acquisition?

Sama rekrutacja jest stosunkowo szerokim pojęciem, obejmującym przeróżne zadania oraz aktywności. Jedną z form jest talent acquisition, czyli stanowisko, na którym dana osoba zajmuje się zdobywaniem talentów. Czym talent acquisition różni się od standardowej rekrutacji? Głównie tym, że specjalista talent acquisition skupia się na tym, aby dopasowywać pracodawców do jak najbardziej wybitnych kandydatów. Ponadto do jego zadań należy budowanie oraz pielęgnowanie relacji, a także promowanie dobrego wizerunku firmy, która szuka nowych pracowników.

Specjaliści od zdobywania talentów mają także inne obowiązki. Przede wszystkim często działają jako rzecznik pracodawcy, szukają wykwalifikowanych specjalistów, a także dążą do osiągania celów zawodowych danego kandydata oraz do osiągnięcia celów firmy, które wiążą się z zatrudnieniem. Przez cały czas dbają o to, aby zadowolony był zarówno pracodawca, jak i kandydat.

Osoba na stanowisku talent acquisition przez cały czas swojej pracy szuka nie tylko specjalistów, ale i liderów czy potencjalnych menedżerów dla danej firmy. Dla niej ważne jest długoterminowe planowanie ludzkich zasobów oraz szukanie takich osób, które mają odpowiedni zestaw umiejętności, wymagany na konkretnym stanowisku. 

Jakie jeszcze inne formy pracy rekrutera się wyróżnia?

Szukając pracy jako rekruter, możesz natknąć się również na inne stanowiska. Z rekrutacją wiąże się także headhunter czy sourcer. Ten pierwszy dotyczy rekruterów, którzy w sposób proaktywny poszukują kandydatów na dane stanowisko. Najczęściej dotyczy to takich kandydatów, których stosunkowo trudno znaleźć lub którzy mają dobrze sprecyzowane, lub bardzo pożądane kwalifikacje.

Sourcing w rekrutacji natomiast wiąże się z wyszukiwaniem najlepszych kandydatów. W tym celu taka osoba wykorzystuje przeróżne metody dotarcia do potencjalnego pracownika. Podczas sourcingu przeprowadza się nierzadko skomplikowane poszukiwania i przygotowuje odpowiednią listę, obejmującą tylko i wyłącznie najlepszych kandydatów na wybrane stanowisko. Jak widać pojęcia typu talent acquisition teams, talent acquisition is oraz talent acquisition vs są obecnie bardzo przydatne. Acquisition team może mieć wpływ na uzyskanie dobrej pracy, a przeglądając ogłoszenia jako fill open positions lub while talent acquisition łatwo można wyszukać najlepsze oferty. W dzisiejszych czasach talent acquisition strategy cieszy się coraz większą popularnością. Warto jednak pamiętać, że czasami występuje pod określeniami talent acquisition strategies, talent acquisition process oraz talent acquisition proc. Pozwala to osobom odpowiedzialnym za rekrutację znaleźć best talent, czyli najlepszych kandydatów.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
177 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *