Odprowadzenie podatku od dochodu jest w Niemczech, podobnie jak w Polsce, obowiązkowe. Finanzamt, czyli niemiecki odpowiednik urzędu skarbowego, zezwala na złożenie rozliczenia do 31. lipca roku następującego po zakończeniu okresu podatkowego. Wysokość zobowiązania fiskalnego wynika z wielu czynników, a opłat odliczanych od dochodu jest dużo więcej niż w Polsce. Z tego powodu cala procedura może wydawać się nieco bardziej skomplikowana, szczególnie dla osób nieposługujących się biegle językiem niemieckim. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy, co składa się na wysokość daniny oraz jak uzyskać najwyższy możliwy zwrot podatku z Niemiec.
Jak wygląda pobór podatku dochodowego w Niemczech?
W powszechnym przekonaniu opłaty fiskalne w Niemczech uchodzą za jedne z najwyższych w Europie. Jednak porównując na tym tle różne kraje, należy wziąć pod uwagę również możliwości korzystania z ulg, dzięki którym zwrot podatku z Niemiec będzie wyjątkowo korzystny. Świetnym przykładem dla takiego porównania będzie Polska o stosunkowo niskich płatnościach przekazywanych do fiskusa, ale z mniejszym pakietem preferencji podatkowych. Aby zostać płatnikiem w Finanzamcie, konieczne jest zatrudnienie u niemieckiego pracodawcy, a szansę na atrakcyjne odliczenia zyskuje się po przepracowaniu 183 lub więcej dni w skali roku. Pracodawca odprowadza opłaty za pracownika, nie uwzględnia w tym jednak zniżek, a wysokość kwoty uzależniona jest od zarobków oraz klasy podatkowej, jaka została przypisana pracownikowi. Te zostaną uwzględnione w trakcie rozliczania zeznania oraz wpłyną na wysokość zwrotu.
Czym jest klasa podatkowa?
Podstawą niemieckiego systemu podatkowego są klasy, do których przyporządkuje się osoby objęte obowiązkiem fiskalnym. Przynależność do konkretnej klasy uzależniona jest od sytuacji rodzinnej i finansowej oraz wpływa na wysokość kwoty wolnej od podatku. Wśród sześciu klas wyszczególnione zostały m.in. osoby niezamężne oraz samodzielnie wychowujące dzieci. Uwzględniono również małżeństwa o zbliżonych dochodach i takie, w których zarobki dwóch osób znacząco się od siebie różnią. Finanzamt dopuszcza opcję zmiany klasy podatkowej – jest to możliwe na wniosek osoby zainteresowanej.
Niemieckie ulgi podatkowe
Jak już wspomnieliśmy, na wysokość podatku dochodowego wpływają ulgi fiskalne, z jakich mogą skorzystać niemieccy pracownicy. W ich zakres wchodzi szereg opłat ponoszonych w ciągu roku na rzecz ochrony zdrowia, utrzymania gospodarstwa domowego czy podnoszenia swoich kwalifikacji. Oznacza to, że poza kwotą wolną od podatku, płatnik odpisze m.in. koszty ubiegania się o pracę, opłaty za wydzielony pokój do pracy, składki za przynależność do związku zawodowego czy usługi świadczone odpłatnie dla gospodarstw domowych, a nawet renowację mieszkania lub montaż sprzętów domowych.
Jak korzystnie rozliczyć zwrot podatku z Niemiec?
W gąszczu zasad i regulacji łatwo się pogubić. Dlatego przygotowując się do składania PIT w Niemczech, warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia wyspecjalizowanego biura podatkowego, znającego specyfikę lokalnego systemu fiskalnego. Profesjonalny doradca przeanalizuje sytuację swojego klienta i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie, a także bezproblemowo przeprowadzi przez cały proces.