Czy warto zdecydować się na leasing przedmiotów z zagranicy i jak wyglądają związane z tym procedury?
Przedsiębiorcy mogą wziąć w leasing nie tylko środki trwałe od polskich dostawców, lecz także sprowadzane z zagranicy. Wskazujemy, jakie mogą być to przedmioty i czy warto skorzystać z takiego rozwiązania. Wyjaśniamy również, na czym polega procedura Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów.
Jakie środki trwałe sprowadzane z zagranicy można sfinansować leasingiem?
Procedury związane ze sprowadzeniem przedmiotów z zagranicy bywają skomplikowane, czasochłonne, kosztowne i obciążone ryzykiem, związanym np. z nieuczciwością dostawcy. Dlatego możliwe jest sfinansowanie w ten sposób jedynie stosunkowo drogich środków trwałych. Przedsiębiorca może zdecydować się głównie na:
- leasing samochodu ciężarowego,
- leasing pojazdów osobowych,
- leasing na maszyny i urządzenia,
- leasing sprzętu medycznego.
Finansowanie może dotyczyć zarówno nowych, jak i używanych przedmiotów. Powinny być one zachowane w dobrym stanie technicznym i nie mogą być zbyt stare. Firma leasingowa zgodzi się na leasing jedynie środków trwałych od zweryfikowanych dostawców.
Korzyści z leasingu przedmiotów z zagranicy
Leasing przedmiotów sprowadzanych z zagranicznych państw często umożliwia zaopatrzenie swojej firmy w model niedostępny w Polsce. Przedsiębiorcy decydujący się na to rozwiązanie zyskują większy wybór – np. lepiej wyposażonych samochodów z mocnymi i wydajnymi wersjami silników czy nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa. Mogą również zmniejszyć koszty finansowania inwestycji, decydując się na leasing używanego pojazdu albo maszyny utrzymanej w dobrym stanie.
Sposoby zawarcia umowy leasingu
Istnieje kilka możliwości zawarcia umowy leasingu środka trwałego sprowadzanego z zagranicy. Wskazujemy, na czym one polegają, a także jakie wiążą się z nimi zalety i wady.
Samodzielne sprowadzenie i leasing zwrotny
Przedsiębiorca może sprowadzić interesujący go przedmiot na własną rękę, następnie sprzedać firmie leasingowej, po czym wziąć w leasing zwrotny. Rozwiązanie to wiąże się jednak z wieloma wadami. Przede wszystkim wymaga spełnienia wielu czasochłonnych i kosztownych formalności – konieczne będzie m.in.:
- skompletowanie i przetłumaczenie niezbędnych dokumentów,
- wniesienie opłaty za import,
- opłacenie akcyzy i cła,
- przeprowadzenie badań technicznych,
- wyrejestrowanie i zarejestrowanie przedmiotu w Polsce (w przypadku samochodu),
- ubezpieczenie przedmiotu,
- opłacenie zagranicznej wyceny,
- zorganizowanie transportu do Polski.
Wadą samodzielnego sprowadzenia będzie również konieczność zamrożenia na pewien czas kapitału w celu zakupu środka trwałego.
Skorzystanie z usług firmy pośredniczącej
Innym rozwiązaniem jest powierzenie usługi sprowadzenia przedmiotu firmie specjalizującej się w tym zakresie. Przedsiębiorca uniknie w tym przypadku skomplikowanych i czasochłonnych procedur, lecz będzie musiał zapłacić wysoką prowizję. Opcja ta nie jest więc korzystna pod względem finansowym. Sprowadzony do Polski przedmiot zostanie następnie sprzedany firmie leasingowej, która udostępni go leasingobiorcy.
Sprowadzenie przez firmę leasingową
Najkorzystniejszym sposobem sfinansowania leasingiem przedmiotu z zagranicy jest skorzystanie ze wsparcia firmy leasingowej. Zajmie się ona wszystkimi formalnościami, sprowadzi daną rzecz do kraju, zweryfikuje uczciwość dostawcy, a także dopełni obowiązków związanych z wyceną czy oceną stanu technicznego.
Poniesione przez leasingodawcę koszty zostaną doliczone do rat leasingowych. Przedsiębiorca będzie zobowiązany do wniesienia wpłaty własnej, zazwyczaj na poziomie kilkudziesięciu procent. Procedury zawarcia umowy leasingu przedmiotu z zagranicy są analogiczne jak w przypadku finansowania środka trwałego kupowanego od polskiego dostawcy.
Najczęściej firmy leasingowe sprowadzają środki trwałe w ramach transakcji Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT). Transakcja taka zachodzi w przypadku, gdy przedmiot jest transportowany z jednego do drugiego państwa członkowskiego Unii Europejskiej po zawarciu umowy leasingowej.