Inwestycje

Czym jest lokata z funduszem?

• Zakładki: 80

Czy inwestycja i oszczędzanie mogą iść ze sobą w parze? Nowoczesna bankowość oferuje w tym zakresie ciekawe rozwiązania. Lokata z funduszem może przynieść zysk większy niż standardowa. Jeśli jednak dochodzi do tego inwestycja, musisz liczyć się także z ewentualną stratą. Jak dokładnie działa lokata z funduszem i jak można na niej skorzystać?

Lokata z funduszem – jak to działa?

Banki proponują klientom połączenie lokaty depozytowej z indywidualnym planem inwestycyjnym. To właśnie tzw. lokata z funduszem, która w bezpieczny sposób zwiększa szansę na potencjalny zysk. W jej ramach tworzy się dwie pule wpłaconych środków. Z jednej strony jest to kapitał przetrzymywany na zasadzie klasycznej lokaty, z drugiej – środki przekazane pod konkretną inwestycję zgodnie z przygotowanym planem.

Takie działanie może przynieść klientowi istotne korzyści lub wręcz przeciwnie – straty.

Najważniejsze cechy lokaty z funduszem

Warunki założenia i prowadzenia lokaty z funduszem zależą od banku, na którego ofertę się zdecydujesz. Różnice dotyczą m.in.:

  • czasu inwestycji;
  • wysokości minimalnego kapitału do inwestycji;
  • wysokości opłat;
  • oprocentowania lokaty.

Najbardziej istotna przy lokacie z funduszem jest jej ostateczna rentowność. Zależy ona nie tyle od wysokości środków, które klient otrzyma z powrotem z części zostawionej na lokacie. O wiele bardziej liczy się wynik inwestycji w fundusz. Ta ostatnia nie jest jednak gwarantowana przez bank.

Lokata z funduszem – jak zacząć?

Obecnie możesz założyć lokatę z funduszem w pełni samodzielnie, nawet nie wychodząc z domu. Wystarczy, że znajdziesz w Internecie najkorzystniejszą dla siebie ofertę i złożysz stosowny wniosek. Niektóre banki podsuwają klientom także ankiety inwestycyjne. Dzięki nim możesz sprawdzić, które fundusze będą dla Ciebie odpowiednie. Zazwyczaj w pierwszej kolejności musisz założyć w wybranym banku konto oszczędnościowe. Po wypełnieniu ankiety zostaniesz poproszony o wybór lokaty oraz funduszu.

Banki, które oferują taką usługę, to m.in.:

  • ING Bank Śląski;
  • Credit Agricole;
  • Pekao S.A
  • PKO B.P.
  • mBank;

Zestawienie ofert poszczególnych instytucji wraz z najważniejszymi warunkami prezentuje m.in. portal finanse.rankomat.pl.

Ile kosztuje lokata z funduszem?

Samo założenie lokaty z funduszem nie wymaga ze strony klienta żadnych opłat. Zarobek banku polega przede wszystkim na pobieraniu prowizji od inwestowanego kapitału. Instytucja zyskuje także na opłatach manipulacyjnych. Będziesz musiał je uiścić na przykład wtedy, gdy zdecydujesz się zamknąć lokatę i wycofać środki przed zakończeniem umowy.

Jako właściciel lokaty i inwestor pamiętaj o tym, że każdy wypracowany w Polsce zysk jest objęty obowiązkowym podatkiem Belki. Podatek w wysokości 19% od odsetek jest pobierany przez państwo automatycznie, przed przekazaniem środków do Ciebie. Nie musisz więc zajmować się tym osobiście.

Lokata z funduszem to ciekawy produkt finansowy, jednak wymaga wiele cierpliwości, opanowania, a także odporności na stres. Na takiej lokacie można bowiem wiele zyskać, ale równie dużo stracić i to w krótkim czasie.

Jeśli więc chcesz oszczędzać, a jednocześnie aktywnie obracać swoimi środkami, nic nie stoi na przeszkodzie. Dokładnie sprawdzaj jednak oferty banków i warunki, na których proponują one otwarcie depozytu z możliwością inwestowania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
136 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *