Marketing

Czym jest mgła olejowa i jak sobie z nią radzić?

• Zakładki: 96


Mgła olejowa jest zjawiskiem powstającym podczas procesów wytwórczych, w wyniku których dochodzi do zanieczyszczenia powietrza mieszaninami wody i oleju opałowego, hydraulicznego lub smarowego.

Takie zjawisko stwarza nie tylko szkodliwe warunki pracy dla ludzi, ale także może doprowadzić do wywołania zagrożenia pożarowego. Dodatkowo może być przyczyną wielu awarii, ponieważ osadza się na urządzeniach oraz obwodach elektronicznych. Wielokrotnie może prowadzić to do wymuszenia przerwania produkcji, co z kolei może powodować kosztowne przestoje.

Mgła olejowa powstaje podczas takich procesów produkcyjnych jak wytwarzanie, szlifowanie, wiercenie, toczenie oraz operacji związanych z wykańczaniem, podczas których obrabiany detal chłodzony jest za pomocą płynu w postaci emulsji olejowych lub gdy wykorzystuje się go w trakcie obróbki jako smar. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, że w głównej mierze składa się one z bardzo dużej ilości mikrocząsteczek wody i aerozoli, przez co może przyczyniać się do wysokiej wilgotności w pomieszczeniu. Mgła olejowa, na co również należy zwrócić uwagę, zawiera niewielką ilość gazu, zazwyczaj odkładanego za pomocą dowolnego, zastosowanego filtra powietrza. Wspomniane połączenie sprawia, że mikrokropelki mgły olejowej są dość niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i bezpieczeństwa osób/pracowników, którzy znajdują się w obszarze produkcji.

Do czego może doprowadzić mgła olejowa?

Warto zwrócić uwagę, że mgła olejowa jest trudna do wykrycia, przez co nie zawsze pracownik może zauważyć zagrożenie. W ten sposób wykonuje swoje obowiązki służbowe w szkodliwych warunkach, które prowadzą do osadzania się mikrokropelek w drogach oddechowych i płucach, co niestety może prowadzić do dalszych chorób, które zazwyczaj związane są z trwałymi trudnościami z oddychaniem. Nie wolno zapominać, że w przypadku niektórych osób drobne cząsteczki zawarte w mgle olejowej, mogą prowadzić zarówno do pojawiania się problemów skórnych w postaci m.in. trądziku olejowego oraz wyprysków, jak i wywoływać podrażnienie oczu oraz utratę koncentracji i bóle głowy.

Ponadto mgła olejowa stwarza nie tylko zagrożenia zdrowotne, ale także może prowadzić do wywołania zagrożeń pożarowych oraz stwarzać ryzyko powstania awarii urządzeń, które przerywają produkcję i powodują kosztowne przestoje.

O czym należy jeszcze pamiętać przy procesach produkcyjnych, w których dochodzi do powstawania mgły olejowej?

Bardzo ważnym elementem urządzeń pneumatycznych, wykorzystujących sprężone powietrze, jak w przypadku węży do sprężonego powietrza, w których pojawia się mgła olejowa, jest wybór węża o niezwykłej wytrzymałości. Ma to bardzo duży wpływ na ich żywotność, dlatego też warto jest skorzystać z szerokiej oferty firmy Fagumit, w której przypadku można liczyć na fachowe doradztwo, co z kolei pozwoli na znalezienie właściwego rozwiązania w postaci węża do sprężonego powietrza.

Jak sobie z nią radzić?

Skuteczne wyeliminowanie mgły olejowej, zapewniającą m.in. prawidłową pracę urządzeń pneumatycznych, wykorzystywanych w różnych procesach produkcyjnych, możliwe jest wyłącznie poprzez instalację odpowiednio zaprojektowane filtrów, wykorzystaniu technologii właściwych do przetwarzania i cykli produkcyjnych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyeliminować ze sprężonego powietrza takie zanieczyszczenia jak emulsje/aerozole olejowe. Warto dodać, że również w urządzeniach filtracyjnych wykorzystuje się specjalne węże odporne na mgłę olejową, produkowane przez firmę Fagumit takie jak np. AQUAR OIL lub AQUAR DIN.

Zdjęcie: https://www.pexels.com/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
316 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *