porady

Czym kierować się przy wyborze pióra wiecznego?

• Zakładki: 1020


Zakup pierwszego bądź nowego pióra wiecznego to nie lada wydarzenie. Ponadczasowe eleganckie artykuły do pisania są wyjątkowym zakupem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze pióra wiecznego.

Skrojone na miarę!

Pióra wieczne różnią się od siebie wieloma parametrami, najważniejszy jest jednak jego rozmiar! W przypadku pióra wiecznego, zwłaszcza pierwszego, istotny jest zakup stacjonarny. Poleca się wypróbować kilka różnych piór i sprawdzić, jak leżą w dłoni. Akcesorium powinno być do niej idealnie dopasowane, nie być ani za małe ani za duże. Nieprawidłowe dobranie rozmiaru pióra może obniżyć komfort jego użytkowania – okaże się to niezwykle uciążliwie w przypadku, kiedy dużo piszesz i będziesz musiał zmagać się z niewygodnym narzędziem. Jeśli planujesz zakup kolejnego pióra z pewnością doskonale wiesz, jaki rozmiar Ci odpowiada, dlatego warto pokusić się o wybór pióra w sklepach online, w których wybór jest zdecydowanie większy.

Natomiast, jeśli szukasz pióra reprezentacyjnego – takiego, którym będziesz podpisywać najważniejsze dokumenty, którego będziesz używać sporadycznie – postaw na pióro o większym rozmiarze, które będzie dobrze widoczne i będzie dobrze wyglądało na oficjalnych zdjęciach.

Jaki materiał wykonania będzie najlepszy?

Jeśli jesteś na etapie zakupu nowego pióra, z pewnością masz na niego określony konkretny budżet. Pióra wieczne możemy kupić w bardzo różnej cenie – począwszy od kilkunastu/kilkudziesięciu złotych (za pióra bardzo proste, użytkowe, najczęściej dla dzieci, młodzieży, studentów), przez takie, które wycenione zostały na kilkaset złotych aż po egzemplarze kolekcjonerskie – których wartość oscyluje w cztero- bądź pięciocyfrowych kwotach. Każde z piór może wykonane być z różnych materiałów – poprzez plastik aż po metal. Najmniejszą odporność na zarysowania mają modele metalowe, z lakierowanym korpusem oraz modele z plastiku. Jeśli zależy Ci, aby piór wyglądało przez długi czas nienagannie wybierz model wykonany wyłącznie z metalu nielakierowanego bądź ze stali nierdzewnej, jak pióro wieczne Waterman Paris.  Klienci, którzy chcą sobie pozwolić na odrobinę luksusu mogą wybrać pióra, których korpus jest wykonany ze srebra bądź złota.

A co ze stalówką?

Stalówka to niepozorny, ale jeden z najważniejszych elementów pióra wiecznego. Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę? Ta część pióra wiecznego powinna być odpowiednio dopasowana do sposobu Twojego pisania, do indywidualnych preferencji, gdyż rodzaj stalówki wpływa na grubość linii podczas pisania. Wyróżniamy pięć rodzajów stalówek:

  • EF/XF/X – bardzo cienka linia,
  • F – cienka linia,
  • M – średnia linia,
  • B – gruba linia,
  • BB/2B – podwójnie gruba linia.

Wybierając pióro warto zwrócić z jakiego materiału została wykonana stalówka – najczęściej jest to 14-karatowe złoto bądź stal szlachetna. Złote stalówki są droższe, ale także o wiele bardziej trwalsze.

Szykując się do zakupu swojego wymarzonego pióra wiecznego warto wcześniej się do niego przygotować (nie tylko pod względem finansowym). Najważniejsze jest jednak to, aby dopasować pióro do swojej ręki – musisz poczuć to „coś”, co sprawi, że z przyjemnością będziesz po nie sięgał, a stalówka będzie sunąć po papierze i notować wszystkie Twoje myśli!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Smart Kleks.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
439 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *