Firma

Czyszczenie klimatyzacji w biurze – jak często je wykonywać?

• Zakładki: 1247


W biurze powinny być utrzymane warunki, które sprzyjają efektywnej pracy. Bardzo ważna jest czystość powietrza. Dzięki odpowiedniej wentylacji (która jest oczywiście obowiązkowa) powietrze w pomieszczeniach jest regularnie wymieniane. Gdy już zadbamy o jakość powietrza, warto zadbać również odpowiednią temperaturę powietrza w biurze. Minimalna temperatura w pomieszczeniu biurowym nie może być niższa niż 18oC. Oczywiście dzięki centralnemu ogrzewaniu łatwo tego przestrzegać. A co z wysokimi temperaturami? Czy istnieje jakaś górna granica? Niestety tutaj normy nie są określone, jednak jeżeli chcemy być postrzegani, jako dobrzy pracodawcy i mamy na uwadze dobro pracowników, to warto zadbać o klimatyzację. Instalacja klimatyzacji nie jest już wysokim kosztem, a w upalne dni znacznie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach. Pamiętajmy, że komfortowe warunki pracy, to efektywny i zadowolony pracownik! Warto też wspomnieć o rozporządzeniu Światowej Organizacji Zdrowia WHO, które podkreśla jak duże jest znaczenie jakości powietrza w pomieszczeniach dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających w danym wnętrzu. 

Dlaczego należy czyścić klimatyzację w biurze?

Czyszczenie klimatyzacji w biurze powinno odbywać się systematycznie. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2003 roku znajdziemy informację o tym, że urządzenia i kanały wentylacyjne należy czyścić co najmniej raz w roku, a jeżeli zajdzie taka potrzeba to częściej. Trudno znaleźć konkretne przepisy ściśle określające częstotliwość serwisowania klimatyzacji. Najlepiej kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem i czyścić klimatyzację przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu. Wówczas można także wykonać przegląd klimatyzacji i wymienić części, które zużyły się w wyniku eksploatacji. Serwisem klimatyzacji powinna zająć się profesjonalna firma, która użyje właściwych metod do dezynfekcji wszystkich elementów instalacji. Dzięki odpowiednim preparatom i urządzeniom można skutecznie pozbyć się kurzu, alergenów, wirusów, grzybów i bakterii. 

Zalety czyszczenia klimatyzacji w biurze

Regularne czyszczenie kanałów klimatyzacyjnych w biurze pozwala zadbać o dobrą jakość powietrza. Czysta klimatyzacja zmniejsza ryzyko infekcji i alergii wśród pracowników, którzy lepiej się czują i są bardziej wydajni. Warto też zauważyć, że czyste urządzenia będą działać przez dłuższy czas. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Higienika.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
576 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *