Finanse

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgi przychodów i rozchodów firmie zewnętrznej?

• Zakładki: 50


Prowadzenie działalności gospodarczej to duża odpowiedzialność oraz wydatki. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy da radę samodzielnie rozliczać się z fiskusem. Okazuje się jednak, że nawet na przedsiębiorców, wybierających proste mechanizmy, takie jak ryczałt ewidencjonowany, czyhają „haczyki”. Dlatego tak popularne jest korzystanie z usług zewnętrznych biur księgowych. Outsourcing w przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów  lub właśnie ryczałtu jest wygodny, a w szerszej perspektywie także opłacalny. Zamiast tworzyć w strukturach firmy oddzielną komórkę i zatrudniać księgowych, możesz zlecić ewidencję podatkową oraz sprawozdania wykwalifikowanym, zewnętrznym pracownikom. Jaki jest zakres ich kompetencji?

Zakres usług biura księgowego

Nowoczesne biura księgowe świadczą kompleksowe usługi związane z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów. Wśród realizowanych czynności są np.:

  • prowadzenie ewidencji VAT, środków trwałych i wyposażenia, operacji gospodarczych,
  • sporządzanie deklaracji podatkowych, rozliczeń ZUS,
  • sporządzanie pism,
  • reprezentowanie interesów klienta w urzędach,

Zakres współpracy może zostać rozszerzony na mocy podpisanej umowy np. o obsługę kadrowo-płacową pracowników. Wtedy dodatkowo specjaliści zajmują się wyliczaniem wynagrodzeń, składek zdrowotnych i emerytalnych, przysługujących urlopów, rozliczaniem zwolnień lekarskich, sporządzaniem deklaracji PIT-11 i innych. A to wszystko terminowo i zgodnie z aktualnymi przepisami.

Zalety współpracy z biurem księgowym

Choć prowadzenie księgi przychodów i rozchodów uznawane jest za najłatwiejsze, to jednak wielu przedsiębiorcom sprawia trudności. Gdy rozliczają się samodzielnie, muszą oprócz swoich obowiązków zawodowych, wystawiać i korygować faktury, robić zestawienia, rozliczenia, przygotowywać pisma, umowy, oferty. Najbardziej problematyczne oraz czasochłonne jest śledzenie zmian w przepisach, oraz nowelizacji ustaw i ich interpretacji – zapisy zmieniają się dynamicznie i często są dość niejasne. Łatwo tutaj o błąd, przeoczenie lub zaniedbanie, które może mieć poważne skutki. 

Z kolei zatrudnienie u siebie księgowego to duży koszt, związany z utworzeniem nowego stanowiska pracy, wypłatą wynagrodzenia, odprowadzaniem składek zdrowotnych i emerytalnych. To wszystko ominie Cię, kiedy zdecydujesz się na outsourcing biura księgowego. To rozwiązanie o wielu zaletach:

  • gwarantuje zawsze terminowe, rzetelne i bezbłędne prowadzenie rozliczeń,
  • pozwala Ci oszczędzić sporo czasu,
  • zapewnia dostęp do rzetelnych informacji oraz porad zgodnych z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

W dodatku wykwalifikowanym księgowym można zlecić nie tylko prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ale też obsługę płac (ewidencje wynagrodzeń pracowników, listy płac itd.) oraz kadr (dokumentacja osobowa, badania lekarskie, rozliczanie urlopów). Tym samym z Twoich barków zostanie zdjęta ogromna odpowiedzialność, a Ty skupisz się na prowadzeniu swojej firmy i zdobywaniu klientów.

Artykuł powstał we współpracy z https://biuroforum.com.pl/ 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
60 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *