Firma

Informacje o zakładaniu firmy

Wbrew pozorom założenie firmy nie jest czymś bardzo trudnym. Bardzo ważną kwestią jest to, aby zdecydować się na to w jaki sposób chcesz działać. Rejestracji podlega każda działalność, która zgodna jest z Polską Klasyfikacją Działalności. W zależności od rodzaju działalności konieczne może być zarejestrowanie się jako płatnik VAT. Przy zakładaniu działalności należy zdecydować się czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza czy też spółka.
Czym się różni spółka od jednoosobowej działalności? Jednoosobowa działalność gospodarcza najczęściej wybierana jest w przypadku mniejszych firm gdzie właściciel jest sam sobie szefem, sterem i okrętem. W takim przypadku właściciel odpowiada całym swoim majątkiem za działanie swojej firmy. W przypadku większych firm najczęściej wybiera się formę spółki. Spółka może być cywilna, jawna, komandytowa czy też z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście można w trakcie działalności zmienić formę jej prowadzenia jednak trzeba dokładnie to przemyśleć, aby później nie przepłacać.
Aby zarejestrować firmę należy zarejestrować ją w CEIDG. Po wypełnieniu odpowiedniego druku firma jednocześnie zostaje wpisana do krajowego rejestru podmiotów gospodarki. Później trzeba wypełnić zgłoszenie do US, oświadczenie o wyborze formy rozliczeń podatkowych. Wniosek do CEIDG wypełnia się w formie elektronicznej, a jedynym wyborem jaki musi on spełniać to posiadanie podpisu, który może być elektroniczny, profilem zaufanym bądź też własnoręczny.

5 myśli do “Informacje o zakładaniu firmy

  1. Dobrze, że są w internecie takie wartościowe artykuły. Wiele ciekawostek można z nich wyczytać. Czasem zastanawiamy się na przykład nad własną firmą ale zupełnie nie wiemy, jak się za to zabrać.

  2. Ja się właśnie zastanawiam nad tym, czy warto założyć firmę. Myślę raczej o jednoosobowej działalności. W ten sposób łatwiej byłoby mi rozliczać klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *