Firma

Intrastat – kogo obejmuje obowiązek składania deklaracji?

• Zakładki: 34 • Komentarz: 3


Comiesięczne składanie deklaracji do systemu Intrastat może być kłopotliwe. Czy każdy kto dokonuje obrotu towarem – czyli jego przywozu i wywozu – na terenie krajów Unii Europejskiej ma obowiązek uzupełniania swoich danych w systemie? Okazuje się, że nie do końca…

Jak wiadomo system Intrastat służy monitorowaniu przepływu towarów wewnątrz Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie jest konsekwencją wcześniejszej dokumentacji celnej m.in. SAD. Jeżeli towar przewożony jest np. z Polski do Czech, wówczas przewóz towaru musi być zarejestrowany w systemie Intrastat zarówno w Czechach jak i w Polsce.shutterstock_172919498

Gdy dokładnie wczytamy się w przepisy dotyczące Intrastat, okazuje się, że nie wszyscy są objęciem obowiązkiem rejestrowania historii obrotu towarami. Comiesięczne dostarczanie informacji do administracji celnej ciąży na przedsiębiorcach, których obroty towarem na dany rok sprawozdawczy przekroczą daną wartość. Wartości te określane są progami statystycznymi.

 Progi statystyczne są osobno ustalone dla przywozu i wywozu towarów w obrębie Unii Europejskiej. Istotne są progi podstawowe. Po przekroczeniu określonej w nich kwoty, przedsiębiorca musi składać deklaracje do Intrastat. Kolejny jest próg szczegółowy, który wymaga dokładniejszych i bardziej wnikliwych informacji udzielanych w deklaracjach.

Zarówno zgłoszenie do Intrastat jak i comiesięczną deklarację można składać drogą elektroniczną. Istnieje także możliwość udzielenia upoważnienia Agencji Celnej (dowiedz się więcej tutaj: http://intra-stat.pl/oferta), która będzie reprezentantem przedsiębiorcy i jego pośrednikiem w sprawach dotyczących Intrastat.

comments icon3 komentarze
3 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

3 thoughts on “Intrastat – kogo obejmuje obowiązek składania deklaracji?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane