Oznakowanie poziome odgrywa bardzo ważną rolę w przestrzeniach magazynowych, halach produkcyjnych, a także na parkingach wewnętrznych i zewnętrznych. Prawidłowo wyznaczone linie i oznaczenia pozwalają na zachowanie ładu i odpowiedniej organizacji ruchu. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników przebywających na danym terenie. Odpowiednio wykonane oznakowanie poziome umożliwia lepsze zarządzanie przestrzenią i jej wykorzystanie.
Farby przeznaczone do malowania oznakowania poziomego są bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne i ścieranie. Jednak trzeba pamiętać, że malowanie linii należy powtarzać co kilka lat, w zależności od stopnia użytkowania danej powierzchni. W przypadku intensywnego użytkowania przestrzeni malowanie linii trzeba powtarzać około co 2 lata. Czasami dane miejsce wymaga ponownego malowania linii w związku ze zmianą organizacji przestrzeni i ruchu. Niezależnie od przyczyny, przed nowym malowaniem linii należy odpowiednio przygotować powierzchnię.
Usuwanie linii – jaką metodę wybrać?
Zanim przystąpimy do prac związanych z malowaniem nowych linii, konieczne jest przygotowanie powierzchni. Najważniejszym etapem tych przygotowań, jest usunięcie poprzednich linii, które są jeszcze obecne na powierzchni. Dlaczego to takie ważne? Farba użyta do wcześniejszego malowania i farba wykorzystana do nowego oznakowania mogą być ze sobą niekompatybilne chemicznie. Może to skutkować pękaniem linii, łuszczeniem się oraz zmniejszoną trwałością. Istnieją dwie metody usuwania linii:
- metoda mechaniczna
- metoda chemiczna
Do metod mechanicznych zalicza się piaskowanie i szlifowanie. Zaletą tej metody jest bardzo duża skuteczność – możemy mieć pewność, że wszelkie ślady poprzedniego oznakowania zostaną dokładnie usunięte. Trzeba jednak pamiętać, że jest to metoda dość inwazyjne – razem z farbą usuwany jest około 1 mm nawierzchni. Najczęściej tę metodę stosuje się w przypadku usuwania oznakowania poziomego na jezdni i asfaltowych parkingach.
Popularną metodą usuwania linii jest metoda chemiczna. Zazwyczaj stosują ją profesjonalne firmy, które dobierają odpowiednie chemikalia do danej powierzchni i farby jaką trzeba usunąć. Zaletą chemicznego usuwania linii jest mniejsza inwazyjność, nie powstaje także pył, tak jak ma to miejsce przy zeszlifowywaniu. Co ważne, usuwanie chemiczne oznakowania poziomego nie wymaga zamknięcia danego obiektu na czas prac i nie uszkadza powierzchni.