Finanse

Jak rozliczyć PIT bez stresu?

• Zakładki: 117 • Komentarz: 1


PIT – co to jest? Na samo to słowo niektórzy reagują stresem. Obawiają się, że sobie nie poradzą z tematem. PIT to inaczej coroczne rozliczenie podatku. Rzeczywiście, jest to proces skomplikowany, ale jeśli użyje się odpowiednio dobranych narzędzi to już wcale taki być nie musi. Zatem zastanówmy się jak sprawić, aby rozliczanie PIT 2023 przebiegło bez nerwów.

Najzwyklejsza opcja – podatki gov

PIT rozliczenie 2023 możemy wykonać przez przygotowaną do tego rządową stronę internetową, którą nadzoruje i prowadzi e-urząd skarbowy. Udostępniono ją już lata temu i jest dość popularna wśród podatników. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od nas nie tylko wiedzy, ale też prawie żadnego wysiłku. Jeśli posiadamy profil zaufany PIT, a dziś właściwie każdy może mieć do niego bezpłatny dostęp, to PIT 2023 rozliczymy bez najmniejszego problemu. Przy użyciu właśnie tego profilu zaufanego wystarczy zalogować się do rządowego systemu ePIT i zatwierdzić swoją deklarację. To wszystko.

Dlaczego i jak korzystać z ulg podatkowych?

Powyższa opcja rządowa jest prosta w obsłudze, jednak jeśli chcemy zastosować ulgi, wymaga to już dość sporej wiedzy, szczególnie, że jest ich sporo. I tego niestety ona nam nie zapewni. Warto wymienić tylko kilka dostępnych ulg podatkowych: ulga na dziecko, ulga IKZE, ulga termomodernizacyjna, ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna, ulga od darowizn i wiele, wiele innych, w tym tych dotyczących osób prowadzących działalność gospodarczą. Wykonując rozliczenie PIT 2022 i chcąc uwzględnić wszystkie możliwe dla nas ulgi, warto skorzystać z pomocy. Taką rzeczową i przede wszystkim bezpłatną pomoc oferuje portal PITax. Zawiera nie tylko ogromną ilość wiedzy na temat podatków, ale po założeniu konta udostępnia również bardzo przyjazny program do rozliczania PITów, który bez problemu obliczy nasze podatki 2023. Program został zaprojektowany w taki sposób, że zadaje użytkownikowi tylko proste pytania, dzięki którym pomoże dobrać odpowiednie deklaracje, ale też należne mu ulgi. Co ciekawe, na podstawie naszych odpowiedzi ustala, jakie nas dotyczą. Dzięki temu możemy obniżyć wartość podatku do zapłaty, a nawet zyskać jego zwrot. Nie ponosimy więc żadnych kosztów, a w zasadzie możemy tylko zyskać, ponieważ program PITax jest całkowicie bezpłatny.

Pamiętaj o 1,5%

PITy 2023, jak w poprzednich latach pozwalają na przekazanie części swojego podatku dowolnej OPP. Organizacje Pożytku Publicznego do tej pory otrzymywały 1%, a od tego roku już jest to 1,5%. To ważne, aby je wspierać, szczególnie, że zajmują się wieloma kwestiami społecznymi, na które większość z nas nie ma czasu, na przykład wsparciem chorych i potrzebujących dorosłych i dzieci, zwierząt, kultury i sztuki oraz bardzo wielu różnych innych instytucji. Dlatego wykonując rozliczenie PIT 2023 trzeba pamiętać o przekazaniu 1,5% swojego podatku, ponieważ ma on naprawdę wielką wartość. Taki sposób wsparcia pozwoli im na funkcjonowanie w kolejnym roku i dalsze pomaganie innym.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
77 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *