Różne

Jak rozpocząć import z Chin?

• Zakładki: 82

W obecnych czasach wielu przedsiębiorców decyduje się na importowanie towarów z Chin. Dzięki niemu można bowiem znacząco obniżyć koszty produkcji, bądź zyskać dostęp do dóbr, których na próżno szukać na polskim rynku. Import towarów z Chin jest jednak dość skomplikowanym, wieloetapowym procesem. Zanim będziemy mogli myśleć o imporcie, musimy spełnić pewne wymagania formalne. Do importu z Chin należy odpowiednio się przygotować, aby uniknąć podstawowych błędów i zbędnych problemów. Niniejszy artykuł przybliży Państwu, jak powinny wyglądać nasze pierwsze kroki, aby rozpocząć import z Chin.

Jak rozpocząć import z Chin? – podstawowe wymagania formalne

Pierwszym, podstawowym warunkiem, jaki musimy spełniać, aby móc importować dobra z Chin, jest zarejestrowanie naszej działalności gospodarczej. Co istotne, forma działalności nie ma najmniejszego znaczenia. Przykładowo, możemy funkcjonować jako jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.

Kolejnym istotnym krokiem jest wystąpienie o numer EORI. Służy on do naszej identyfikacji w kontaktach z organami celnymi Unii Europejskiej. Jest on zatem niezbędny, gdyż chcemy przemieszczać towary przez granicę zewnętrzną UE. Taki numer jest unikatowy dla każdego przedsiębiorcy i otrzymuje się go jedynie raz. W celu uzyskania numeru należy wysłać wniosek do Unijnego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych.

Procedura przyznawania numeru trwa zwykle kilka dni roboczych, jest w pełni darmowa i możliwa do zrealizowania online. Możemy posiadać tylko jeden numer EORI w całej UE. Sam numer stanowi zaś ciąg znaków zgodny z poniższym schematem:

  • w przypadku podmiotów krajowych – tworzą go litery „PL”, numer NIP i ciąg do 17 znaków
  • w przypadku podmiotów z krajów trzecich – składa się z liter „PL” i ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.

Jak rozpocząć import z Chin – rejestr BDO

Rejestr BDO stanowi bazę danych podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Rejestracja w bazie danych obowiązuje nas, jeśli zdecydujemy się na import towarów klasyfikowanych w niniejszych kategoriach: opakowania, produkty w opakowaniach, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, oleje, preparaty smarowe, opony pneumatyczne oraz pojazdy. Figurowanie w rejestrze czyni nas zobowiązanymi do uiszczenia opłaty rocznej oraz opłaty produktowej. Należy pamiętać o dopilnowaniu wpisania się do rejestru, gdyż w przeciwnym razie mogą nam grozić kary grzywny, bądź aresztu.  

Sprawdź, jak wygląda odprawa celna towaru z Chin!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *