Finanse

Jak rozwija się rynek bitomatów?

• Zakładki: 79


W ostatnich miesiącach w Polsce przybyło sporo nowych bitomatów. Dokładniej mówiąc, bitomaty, które dotychczas kojarzyły się głównie z większymi miastami obecnie możemy spotkać niemal w każdym powiecie i w każdej gminie w kraju. W niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat tych urządzeń. 

Polska jest „bitomatową” potęgą? 

Historia bitomatów ma swoje początki w 2013 roku. Wtedy właśnie powstało pierwsze urządzenie tego typu, które zostało postawione w Kanadzie w Vancouver. Minęło zaledwie 9 lat, odkąd pojawił się pierwszy bitomat, a obecnie jest ich prawie 40 tysięcy na całym świecie. To ogromna liczba biorąc od uwagę tak krótki czas. W samej Warszawie stoi obecnie ponad 300 urządzeń tego typu. By lepiej zapoznać się z tematem, warto zajrzeć na stronę https://atm.egera.com/. Na tej stronie dostępna jest mapka przedstawiająca lokalizacje w których można znaleźć bitomaty obsługujące usługę ATM Egera.

Ciekawostką jest to, że najwięcej bitomatów obecnie znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ich ponad 32000, a na drugim miejscu plasuje się… Polska. W całym kraju znajduje się ponad 3200 bitomatów firmy ATM Egera. Bitomaty do tej pory obsługiwały najczęściej Bitcoina, ale niektóre z nich obsługują także popularne altcoiny (między innymi Dash, Litecoin, Ethereum, Shiba Inu). 

Jak działają bitomaty?

Na rynku jest co najmniej kilka firm, które oferują możliwość wymiany kryptowalut na gotówkę (lub odwrotnie). Niektóre z nich mogą mieć różny sposób działania. Skupimy się jednak na operatorze ATM Egera, który korzysta z tradycyjnych bankomatów sieci SkyCash przez co oferuje wyjątkowo dużą ilość urządzeń. Jest to operator, który ma swoje urządzenia praktycznie w każdej gminie i w każdym powiecie.

Większość bitomatów pozwala na działania dwukierunkowe (kupno kryptowaluty za gotówkę lub wymiana posiadanej kryptowaluty na gotówkę). Z reguły jednak użytkownicy decydują się na wypłatę środków za pomocą bitomatu. Wypłata gotówki z takiego urządzenia nie wymaga więcej niż 10-15 minut. By wymienić kryptowalutę na gotówkę trzeba zacząć od wejścia na stronę ATM Egera. Następnie trzeba wypełnić krótki formularz, w którym należy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz kwotę wypłaty w PLN (kwota nie może być niższa niż 50 zł i nie wyższa niż 4500 zł). Po zaakceptowaniu regulaminu wystarczy przesłać BTC na specjalny unikalny adres portfela. Po zatwierdzeniu transakcji na wcześniej podany numer telefonu przychodzi kod, z którym trzeba się udać pod dowolnie wybrany bitomat i postępując zgodnie z instrukcją na ekranie wypłacić gotówkę. Cały proces nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

Wpłata lub wypłata środków przy użyciu bitomatu, jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Użytkownicy cenią sobie korzystanie z bitomatów ze względu na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo transakcji.

Fot. atm.energa.com

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
64 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *