Finanse

Jak sprawdzić czy inwestycja w nieruchomość się opłaca? Czym jest ROI?

• Zakładki: 52


Inwestorzy doceniają niewielkie ryzyko i stosunkowo duże możliwości, jakie dają inwestycje w nieruchomości. Na rynku nieruchomości zrobił się naprawdę duży ruch, w dużej mierze generują go inwestorzy, które kupują mieszkania na wynajem. Jeśli i Ty planujesz zainwestować w nieruchomość, przed kupnem mieszkania oblicz ROI dla inwestycji i sprawdź, czy będzie się ona opłacać.

Co to jest ROI?

ROI jest pojęciem używanym nie tylko w branży nieruchomości. Korzystają z niego wszyscy, którzy swoje inwestują pieniądze na giełdzie lub w inny dowolny sposób. Pojęcie ROI jest również bliskie osobom, które pracują w marketingu oraz właścicielom firm.

ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, czyli stosunek zysku do wniesionego nakładu. Każdy, kto planuje kupić mieszkanie na wynajem, powinien obliczyć ROI, by wiedzieć, jakich zysków może się spodziewać.

Jak obliczyć ROI?

Przyjmijmy, że kupujemy mieszkanie, na które musimy wziąć kredyt o wartości 200 tysięcy złotych, licząc z kosztami kredytu. Mieszkanie kupujemy na kredyt, czyli do banku wpłacamy 20 tysięcy złotych (10% wkładu własnego). Przyjmujemy również, że miesięcznie mieszkanie przynosi nam 1200 zł zysku miesięcznie, już po odliczeniu podatku.

ROI obliczamy w następujący sposób:

  • 1200×12=14400 zł – przewidywany zysk miesięczny mnożymy przez ilość miesięcy w roku
  • 14400/200000=0,072 – zysk roczny dzielimy przez wysokość kredytu liczonego z wkładem własnym
  • 0,072=7,2%=ROI

Czy ta inwestycja w nieruchomość Ci się opłaca?

Opłacalna Inwestycja

Zwrot z inwestycji w zakupione przez nas mieszkanie wynosi 7,2%. Oczywiście, jeśli przed wynajmem mieszkania musieliśmy je wyremontować, wyliczając ROI, powinniśmy także uwzględnić koszty związane z remontem. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy 7,2% w skali roku to duży zwrot z inwestycji, wystarczy przypomnieć, że:

  • Oprocentowanie lokat rocznych nie przekracza 4%, zazwyczaj sięga 3%, bank ogranicza także kwotę, jaką można zainwestować na lokacie
  • Oszczędzając zysk z mieszkania, za 15 lat będziemy mogli kupić kolejne mieszkanie na wynajem, tym razem za gotówkę, w międzyczasie zyski możemy inwestować, np. na bezpiecznych lokatach
  • Po spłaceniu kredytu zostają nam dwa mieszkania, które przynoszą nam zyski, mamy także fundusze na zakup kolejnego mieszkania

Czy warto brać udział w warsztatach z inwestowania w nieruchomości?

Warsztaty z Inwestowania

O inwestycjach w nieruchomości przeczytamy w internecie, znajdziemy również wiele książek, które przybliżą nam tę dziedzinę życia. Warto korzystać z tych źródeł, by pogłębiać wiedzę na ten temat. Jeśli jednak chcemy, by inwestowanie w nieruchomości stało się naszym sposobem na życie, powinniśmy się do tego lepiej przygotować.

Na warsztatach z inwestowania w nieruchomości dowiemy się, jak wybierać nieruchomości, które przyniosą nam największy zysk, jak je remontować, jak szukać najemców, jak zabezpieczać się przed nieuczciwymi najemcami, jakie umowy podpisywać z najemcami i ekipami remontowymi. Poznamy także inne sposoby zarabiania na nieruchomościach i wybierzemy najbardziej dla nas korzystny model inwestowania.

Tagi: ROI, jak zarabiać na wynajmie, zwrot z inwestycji w nieruchomości

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
230 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *