Jak wybrać najlepszy czytnik kontroli dostępu do swojej firmy? Oto wszystko, co musisz wiedzieć
Elektroniczna kontrola dostępu staje się w coraz większej liczbie firm standardem. Jej nieodłącznym elementem są czytniki kontroli dostępu. Jak je wybrać i na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy!
Z czego składa się system kontroli dostępu?
System kontroli dostępu składa się z kilku kluczowych elementów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę przepływu osób w danym obiekcie. Oto główne komponenty takiego rozwiązania:
- Czytniki kart dostępu: urządzenia, które identyfikują użytkownika na podstawie kart zbliżeniowych lub smartfonów z technologią NFC. Pozwalają na szybkie i bezpieczne przyznanie dostępu uprawnionym osobom.
- Sterowniki kontroli dostępu: centralne jednostki systemu, które przetwarzają dane z czytników. Po zweryfikowaniu uprawnień kontroler dostępu decyduje o otwarciu drzwi. Jest to „mózg” systemu, który koordynuje działanie wszystkich pozostałych części.
- Elektrozamki: mechanizmy zamontowane w drzwiach, które są sterowane przez sygnały ze sterowników. Po pozytywnej weryfikacji uprawnień elektrozamek odblokowuje drzwi, umożliwiając dostęp. W przeciwnym wypadku chroni drzwi przed nieautoryzowanym otwarciem.
- Kontaktrony: czujniki, które reagują na próby siłowego otwarcia drzwi bez autoryzacji. Aktywują alarm w przypadku wykrycia takich prób, co dodatkowo zabezpiecza system.
- Oprogramowanie zarządzające: zapewnia możliwość konfiguracji uprawnień, monitorowania ruchu osób oraz generowania raportów. Oprogramowanie umożliwia również integrację z innymi systemami bezpieczeństwa oraz zarządzania budynkiem.
- Baza danych: przechowuje informacje o użytkownikach i ich uprawnieniach dostępu. Dzięki centralnej bazie danych możliwe jest precyzyjne zarządzanie dostępem oraz szybkie aktualizacje uprawnień.
Czytnik kontroli dostępu: jak działa?
Z perspektywy użytkownika systemu, a więc na przykład pracownika czy gościa przebywającego na terenie firmy, to właśnie czytniki zbliżeniowe są najważniejszym elementem całej instalacji. I nic w tym dziwnego, bo to z nich korzystają na co dzień w celu uzyskania autoryzacji. Sprawdźmy, na czym opiera się działanie czytników kontroli dostępu Unicard Systems.
Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem są czytniki odczytujące zbliżeniowe karty dostępu lub odpowiednio skonfigurowane w tym celu smartfony. Wystarczy więc przyłożyć do nich kartę, aby uzyskać autoryzację. Mogą być również wyposażone w klawiatury, które umożliwiają uzyskanie autoryzacji po wpisaniu kodu.
W niektórych firmach zastosowanie znajdują czytniki biometryczne. W takim przypadku do uzyskania autoryzacji nie jest potrzebne żadne urządzenie. Czytnik kontroli dostępu weryfikuje tożsamość użytkownika na przykład na podstawie odcisku palca.
Zalety korzystania z czytników zbliżeniowych
Korzystanie z kontrolerów dostępu niesie ze sobą wiele zalet, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa, wygody i efektywności zarządzania dostępem w wielu bardzo zróżnicowanych przedsiębiorstwach. Wciąż się wahasz? Poznajmy korzyści, jakie uda Ci się osiągnąć!
1. Wysoki poziom bezpieczeństwa
Karty zbliżeniowe zawierają unikalne identyfikatory, które są trudne do sklonowania, dzięki temu umożliwiają precyzyjne zarządzanie uprawnieniami dostępu. Równie wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantują również czytniki biometryczne – te mają też tę zaletę, że w przeciwieństwie do tradycyjnej karty, nie można przekazać ich innym osobom.
2. Wygoda użytkowania
Czytniki zbliżeniowe oferują łatwość i wygodę użytkowania. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika, co jest szybkie i higieniczne, szczególnie w miejscach publicznych. Same karty mogą być łatwo wydawane, dezaktywowane lub zastępowane bez konieczności fizycznej wymiany zamków.
3. Łatwe zarządzanie i monitorowanie dostępu
System rejestruje wszystkie próby dostępu, co umożliwia monitorowanie ruchu osób i generowanie raportów. Urządzenia mogą być zintegrowane z systemami ewidencji czasu pracy, zarządzania budynkiem (BMS) i innymi narzędziami IT, co usprawnia operacje i zarządzanie zasobami.
4. Skalowalność i elastyczność
Czytniki zbliżeniowe to także urządzenia niezwykle elastyczne. Systemy można łatwo rozbudować, dodając kolejne czytniki w miarę potrzeb firmy. Mogą być stosowane w różnych środowiskach, od małych firm po duże korporacje.
5. Oszczędność czasu i kosztów
W dłuższej perspektywie przynoszą oszczędności. Zarządzanie kartami dostępowymi jest mniej kosztowne niż wydawanie, wymiana czy dorabianie tradycyjnych kluczy. W przypadku zgubienia karty wystarczy ją dezaktywować i wydać nową, bez potrzeby wymiany zamków.