Firma

Jak wybrać system ERP odpowiedni dla Twojej firmy – poradnik krok po kroku

• Zakładki: 67

Wybór odpowiedniego systemu ERP (enterprise resource planning) ma bezpośredni wpływ na wydajność i rentowność biznesu. Choć zadanie jest czasochłonne, to korzystając z naszych wskazówek, można przyspieszyć ten proces.

Wybór odpowiedniego systemu ERP (enterprise resource planning) ma bezpośredni wpływ na wydajność i rentowność biznesu. Choć zadanie jest czasochłonne, to korzystając z naszych wskazówek, można przyspieszyć ten proces.

W tym artykule przedstawiamy konkretne kroki, które pomogą zidentyfikować obszary, wymagające optymalizacji i ułatwią wybór system ERP dopasowanego do specyfiki konkretnej firmy.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego poznanie specyfiki biznesu jest kluczowe przy wyborze skutecznego systemu ERP.
  • Jak stworzyć spersonalizowaną listę wymagań, które system ERP powinien spełniać.
  • Jak wykorzystać technikę MoSCoW do priorytetyzacji wymagań.
  • Jak porównać różne systemy ERP i wybrać ten, który najlepiej wpisuje się w specyfikę danej firmy.

Przejdźmy do pierwszego kroku –  rozpoznanie obszarów biznesu, które wymagają optymalizacji.

Biznes na pierwszym miejscu: Klucz do efektywnego ERP

Kluczowe przy wyborze systemu ERP jest dogłębne poznanie wszystkich aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Polega to na zrozumieniu zarówno tego, co firma robi (np. wytwarza ceramikę dla indywidualnych klientów), jak również tego, jak to robi (np. stosuje autorskie technologie). Poza tym warto określić długoterminowe cele przedsiębiorstwa (np. wzrost wydajności produkcji) i określić stosowane strategie biznesowe.  

Dobrze też przeanalizować, jak działają wszystkie najważniejsze obszary firmy, np. produkcyjny, sprzedażowy, a także procesy związane z obsługę klienta, zarządzaniem finansami, zasobami ludzkimi czy łańcuchem dostaw.  

Lista życzeń: Jakie funkcje powinien posiadać skuteczny system ERP

Następnie należy spisać listę funkcji, których oczekujemy od oprogramowania ERP. Warto wiedzieć, że systemy tej klasy oferują szeroki zakres funkcjonalności i wspierają zarządzanie każdym obszarem organizacji. Dlatego można rozważać zarówno wsparcie w kwestiach związanych z produkcją, sprzedażą, zarządzaniem finansami, jak i zasobami ludzkimi, łańcuchem dostaw czy kontaktami z klientem.

Dla przykładu, jeśli działalność przedsiębiorstwa koncentruje się na produkcji i dystrybucji, to wybrany system ERP powinien mieć solidny moduł zarządzania produkcją i logistyką. Ponieważ wsparcie w tych obszarach jest kluczowym czynnikiem sukcesu w tej branży. Analogicznie w firmie ze złożoną strukturę finansową, sprawdzi się narzędzie z rozbudowanymi opcjami z zakresu finansów i księgowości.  

System ERP może też skutecznie wspierać firmy, które działają na rynku międzynarodowym i posiadają oddziały zagraniczne (w relacji spółka matka – spółka córka). Nowoczesne systemy ERP wspierają realizację zamówień w tym modelu biznesowym. Pozwalają np. na sprawny przepływ dokumentacji oraz szybkie rozliczanie towarów dla międzynarodowych transakcji.

Priorytetyzacja wymagań: Technika MoSCoW w praktyce

Listę wymagań warto następnie uporządkować, określając priorytety poszczególnych punktów. Pomocna jest tutaj Technika MoSCoW, która polega na podziale wymagań  wg. kryterium ważności: na „Must have” (konieczne), „Should have” (powinny być), „Could have” (mogłyby być) i „Won’t have this time” (nie teraz).

Poniżej znajduje się przykładowa tabela analizy MoSCoW dla firmy produkcyjnej:

  • Must have: Zaawansowane planowanie produkcji, zarządzanie zapasami
  • Should have: Analiza danych produkcyjnych, zarządzanie jakością
  • Cloud have: Zaawansowane prognozowanie, integracja z innymi systemami
  • Won’t have this time: Integracja z e-commerce, funkcje CRM

Analiza MoSCoW jest skutecznym narzędziem do identyfikowania i określania ważności wymagań. Pomaga ocenić, które funkcje są aktualnie niezbędne dla biznesu, a które można wprowadzić później.

Badanie rynku: Porównanie systemów ERP

Z tak przygotowaną listą wymagań można zacząć analizować dostępne na rynku systemy ERP. Sprawdzać, które z nich spełniają wymagania „Must have„, a które oferują także funkcje określane jako „Should have” czy „Could have”. Poza tym oprogramowanie warto ocenić także pod kątem intuicyjnej obsługi, zakresu wsparcia technicznego czy możliwości skalowania.

Podsumowując, wybór systemu ERP warto zaplanować i poprzedzić starannym namysłem. Narzędzie powinno odpowiadać potrzebom konkretnej firmy, dlatego identyfikacja i ocena wymagań przedsiębiorstwa jest w tym procesie kluczowym krokiem.

Więcej o tym, jak wybrać system ERP przeczytasz tutaj: https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/jak-wybrac-system-erp/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *