Finanse

Jak wygląda rozliczenie podatkowe w Niemczech krok po kroku?

• Zakładki: 90


Każda osoba mieszkająca i pracująca w Niemczech jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Dotyczy to również Polaków, którzy przybyli tam do pracy. Chociaż samo składanie PIT-u jest bardzo podobne do procedury z polskich urzędów skarbowych, to wykonanie rozliczenia wymaga dobrej orientacji w niemieckim prawie podatkowym. Z tego powodu wielu Polaków ma obawy przed samodzielnym złożeniem dokumentów. W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie dokumenty są niezbędne do złożenia zeznania podatkowego. Podpowiadamy również, gdzie szukać pomocy w określeniu stawki podatkowej. Sprawdź, jak się przygotować.

Na czym opiera się niemiecki system podatkowy?

W przeciwieństwie do Polski, gdzie obowiązuje podatek liniowy, niemieckie urzędy skarbowe dokonują poboru na podstawie progresywnie rosnącej stawki. Oznacza to, że zamiast znanych z polskich realiów dwóch progów podatkowych, w Niemczech wysokość daniny rośnie z każdym kolejnym euro. Aby jednak odprowadzane opłaty fiskalne były odpowiednio wysokie w stosunku nie tylko do zarobków, ale także sytuacji życiowej, obowiązuje tam system klas podatkowych. Przynależność do nich opiera się na wysokości dochodów i liczbie osób znajdujących się w gospodarstwie domowym. Dwie z sześciu klas przeznaczone są dla małżeństw, osobne zasady dotyczą także samodzielnych rodziców wychowujących dzieci. Jak dokładnie prezentuje się podział na klasy podatkowe?

  • Pierwsza klasa podatkowa przeznaczona jest dla osób, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe: wdowców, rozwodników i par w separacji. Do tej klasy należą również Polacy mieszkający i pracujący w Niemczech, jeśli w Polsce pozostali ich partnerzy.
  • Klasa druga to samotni rodzice, korzystający ze wsparcia socjalnego.
  • Klasa trzecia jest dedykowana przede wszystkim podatnikom w związku małżeńskim z osobą pracującą w Niemczech. W tej klasie obowiązuje najwyższa możliwa dla par kwota wolna od podatku, dlatego takie rozwiązanie opłaca się szczególnie przy dużej różnicy zarobków.
  • Do czwartej klasie podatkowej automatycznie zostają przypisane małżeństwa po ślubie lub zgłoszeniu meldunku w Niemczech.
  • W piątej klasie podatkowej znajdują się współmałżonkowie podatników znajdujących się w klasie trzeciej.
  • Pracownicy o więcej niż jednym źródle dochodu znajdują się w klasie szóstej, w której nie przewidziano kwoty wolnej od podatku.

To właśnie określenie przynależności do klasy podatkowej przysparza najwięcej trudności Polakom rozliczającym się w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). W takiej sytuacji warto skontaktować się z profesjonalnym biurem księgowym, specjalizującym się w obsłudze Polaków w Niemczech. Księgowy sprawdzi, w której klasie znajduje się klient oraz czy jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, obliczy także prognozowaną wysokość zwrotu i przeprowadzi wszelkie czynności związane z pozyskaniem i wypełnieniem dokumentów.

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia się z Finanzamtem?

Komplet dokumentów, które podatnik złoży w urzędzie, powinien zawierać informację o wysokości uzyskanego dochodu. W zależności od klasy podatkowej i chęci skorzystania z ulg potrzebne będą także dodatkowe poświadczenia. Co przygotować do rozliczenia niemieckiego PIT-u?

  • Lohnsteuerbescheinigung – potwierdzenie wysokości zarobków otrzymane od pracodawcy;
  • zaświadczenie z urzędu EU/EWR – dokument informujący o wysokości dochodów za granicą Niemiec, otrzymywany z urzędu skarbowego;
  • potwierdzenia przysługujących zwolnień podatkowych.

Z jakich ulg najczęściej korzystają Polacy?

Niemieckie podatki należą do najwyższych w Europie, ale jednocześnie rozliczając się, płatnicy mają dużo możliwości odpisania części wydatków od dochodu. Wśród nich znajdują się opłaty związane z poszukiwaniem pracy i rozwojem zawodowym, od podatku można też odjąć kwoty przeznaczone na ubezpieczenie zdrowotne czy emerytalne. Jednak mieszkający w Niemczech Polacy, których rodzina pozostała w kraju, często korzystają z ulgi na prowadzenie drugiego gospodarstwa domowego – odejmują więc wydatki związane z utrzymaniem domu w Polsce. Pracujący w Niemczech rodzice mają też możliwość skorzystania z ulgi na dzieci.

Rozliczenie online – czy to jest możliwe?

Podobnie jak w Polsce, wysyłka deklaracji podatkowej przez internet jest coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Pozwala to uniknąć uciążliwych kolejek, szczególnie w ostatnich tygodniach przed terminem. PIT online to również duża szansa na wcześniejszy zwrot podatku. Należy jednak pamiętać, że zarówno osobiste doręczenie, jak i przesłanie rozliczenia online powinno nastąpić przed ostatnim dniem lipca w roku następującym po okresie rozliczeniowym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
73 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *