Firma

Z jakich elementów składa się mundur policyjny?

• Zakładki: 1212


Każdy funkcjonariusz służby mundurowej musi być wyposażony w specjalny uniform. Nie inaczej jest w przypadku policji. Taki ubiór umożliwia przede wszystkim identyfikację przynależności do danej formacji, konkretnej jednostki organizacyjnej, oraz pomaga określić funkcję pełnioną na służbie. Poza tym mundur wśród większości osób budzi zarówno respekt, jak i zaufanie. Zasady dotyczące ubioru policjantów określa Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w rozporządzeniach. Czym charakteryzują się mundury policyjne?

Służbowy strój policjanta a warunki pogodowe

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że w zależności od pory roku poszczególne elementy składające się na mundur policyjny mogą się nieco różnić. Jest to bowiem nie tylko uniform określający pełnioną funkcję, ale i wygodne oraz komfortowe ubranie do pracy. Na strój policjanta w lecie składają się: koszula służbowa z krótkim i długim rękawem, koszulka polo z krótkim rękawem, koszulka typu T-shirt, spodnie służbowe do trzewików oraz spodnie do półbutów. W sezonie zimowym natomiast nie może zabraknąć ciepłych spodni, swetra, zimowych butów czy kurtki z polarowym ocieplaczem. Widać więc wyraźnie, że mundur policyjny jest zawsze dopasowany do warunków atmosferycznych.

Ćwiczebne umundurowanie policyjne

Mówiąc o uniformach dla policjantów, nie można zapomnieć o umundurowaniu ćwiczebnym. Strój ten również występuje w kilku wersjach różniących się poszczególnymi elementami w zależności od pory roku. Tak też letnie umundurowanie ćwiczebne to połączenie czapki, spodni, koszulki z napisem POLICJA, trzewików służbowych, pasa głównego oraz letniego kombinezonu ochronnego. Chętni mogą dodatkowo korzystać z bluz ćwiczebnych. Wersja ubioru ćwiczebnego na zimę jest uzupełniania o cieplejszą czapkę, kurtkę czy półgolf.

Mundur w wersji wyjściowej i galowej

Czy istnieje specjalna wersja uniformu dla policjanta na specjalne okazje? Jak najbardziej! Obowiązkowym elementem munduru wyjściowego jest czapka gabardynowa, koszula wyjściowa i krawat noszone niezależnie od pory roku oraz płci. Panowie dodatkowo zakładają spodnie wyjściowe, a panie spódnice. Buty są dobierane względem warunków atmosferycznych. Zasady umundurowania galowego są najbardziej restrykcyjne. Ciekawostką jest fakt, że tego typu uniformy są jednolite przez cały rok. Na strój składają się więc: gabardynowa czapka i kurtka wyjściowa, koszula i spodnie, krawat, rękawiczki noszone wyłącznie na otwartym powietrzu, półbuty oraz sznur galowy.

Policyjne mundury są swego rodzaju znakami rozpoznawczymi, ale muszą być także wygodne i komfortowe. Istnieje kilka wersji umundurowania w zależności od okazji czy pory roku.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Morowo.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
766 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *