Firma

Jakie funkcje programu finansowo-księgowego sprawdzą się w średniej firmie?

• Zakładki: 97


Jakie funkcje programu finansowo-księgowego sprawdzą się w średniej firmie?

Bez względu na charakter działalności i złożoność struktury organizacyjnej każde przedsiębiorstwo jest zobligowane do prowadzenia księgowości. Możemy zlecić to pracownikom biura rachunkowego lub stworzyć dział księgowy w firmie. W drugim przypadku niezbędny będzie program księgowy. Na co musimy zwrócić uwagę, jeśli interesuje nas program dla średniej firmy?

To, że każda firma musi prowadzić księgowość, nie jest jednoznaczne, z tym że sprawdzi się takie samo oprogramowanie. Przeglądając rozwiązania z tej kategorii, trzeba patrzeć przez pryzmat indywidualnych potrzeb organizacji. Przy jednoosobowej działalności albo w małej firmie operacji i dokumentów jest znacznie mniej niż w przypadku średniej firmy, gdzie już dużo łatwiej o chaos. Jakie funkcje musi mieć nasz program?

Program musi być zawsze aktualny

Przede wszystkim musi być zgodny z bieżącymi przepisami. To absolutna podstawa, bo nasza niewiedza lub błąd nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Jeśli nie chcemy nieustannie śledzić zmian w prawie, to jest to tym bardziej istotne. Upewnijmy się więc, że producent zapewnia aktualizacje, kiedy tylko coś się zmieni.

Podstawowe funkcje

Są takie funkcje, które nasze oprogramowanie musi posiadać obowiązkowo. Są podstawą, bez której nie można mówić o programie księgowym. Jedną z takich elementarnych funkcji jest wyposażenie programu w księgę podatkową, gdzie będziemy wprowadzać wszystkie operacje księgowe. Jest ona także niezbędna do generacji dokumentów. Istotna jest również księga handlowa i inwentarzowa. One z kolei są potrzebne do tego, by mieć nadzór nad towarami i środkami trwałymi.

Wsparcie windykacji

Proces sprzedaży powinien być prosty – my dostarczamy towar, a klient za niego płaci. Niestety większość firm miewa kłopoty z nieterminowością i dłużnikami. Z tego względu trzeba kontrolować wpłaty kontrahentów. Dobry program finansowo-księgowy będzie wspierać działania windykacyjne. Nie tylko będziemy mogli szybko zweryfikować dotychczasowe wpłaty, ale też zautomatyzować procesy windykacyjne kierowane wobec nieterminowych klientów.

Otwarta furtka na przyszłość, czyli możliwość konfiguracji

Nowoczesna firma powinna nastawiać się na rozwój i być przygotowana na ewentualne zmiany w kierunku działalności. Za jakiś czas może się więc okazać, że program księgowy, który do tej pory doskonale zaspokajał nasze potrzeby i miał nie tylko funkcje podstawowe, ale i szereg dodatkowych usprawnień, teraz jest niewystarczający. Myśląc perspektywicznie, należałoby się koncentrować na rozwiązaniach zapewniających modyfikację.

Gwarantuje to program finansowo-księgowy enova365. Jest on jednym z modułów ERP, czyli zaawansowanego oprogramowania wykorzystywanego do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. W tym przypadku program księgowy można integrować z programami, z jakich korzysta się w innych działań firmy. To z kolei pomoże zoptymalizować i zautomatyzować wiele procesów, usprawni komunikację i zwiększy wydajność pracy. Tak szerokie możliwości tym bardziej powinny zwrócić naszą uwagę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
141 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *