Finanse

Kantor kryptowalut, jak wybrać dobrą platformę?

• Zakładki: 99


Kantory kryptowalut to punkty stacjonarne lub platformy internetowe, które umożliwiają wymianę tradycyjnych pieniędzy na kryptowaluty. W artykule dowiesz się jak szukać dobrych miejsc na wymianę, na co zwracać uwagę oraz dowiesz się, jak wygląda proces wymiany.

Czym jest kantor kryptowalut?

Jeżeli szukasz miejsca do kupna lub sprzedaży kryptowalut, kantor kryptowalut będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wybór jest szeroki – kantory stacjonarne i online, a nawet tysiące bitomatów (które działają w bardzo zbliżony sposób).

Zasada działania jest bardzo podobna w każdym przypadku – realizujesz transakcję z operatorem kantoru. Rozwiązanie jest wygodne, ponieważ zlecenie sfinalizowane w parę sekund. Gdzie kryją się wady?

W przeciwieństwie do giełdy kryptowalut, w kantorze wymieniasz się z operatorem. Zlecenie jest realizowane błyskawicznie, ale operator pobiera parokrotnie wyższą prowizję niż giełda, a także dolicza spread do kursu – czyli podnosi cenę kupna kryptowaluty o parę procent i obniża cenę sprzedaży kryptowaluty o parę procent.

Kantory umożliwiają wypłatę środków na zewnętrzne giełdy i portfele kryptowalut. Warto jednak pamiętać, że taka wypłata nigdy nie jest darmowa – kantory pobierają kwotę stałą lub procentową od każdej wypłaty!

Jak wybrać kantor kryptowalut?

Kantory zyskały na popularności w ostatnich latach, dlatego w Polsce mamy ich prawdziwe zatrzęsienie! Co wybrać w tym gąszczu punktów, bitomatów i platform internetowych?

Bez wątpienia, internetowe kantory kryptowalut są najwygodniejszą z opcji – środki można wymienić bez wychodzenia z domu i w bardzo krótkim czasie. Przewagą internetu są również niższe prowizje, które w przypadku wymiany stacjonarnej sięgają wysokich stawek.

Zdalna wymiana ma również swój minus (jednak jedynie dla części użytkowników) – internetowe kantory nie są anonimowe – bardzo często wymagają weryfikacji tożsamości od swoich klientów, niezależnie od kwoty.

Sytuacja na polskim rynku kryptowalut jest jednak bardzo dynamiczna, obowiązek weryfikowania użytkowników może w każdej chwili przejść na kantory stacjonarne i wymiany – wtedy największy minus internetowych kantorów kryptowalut, stanie się zupełnie nieznaczący.

Zwracaj uwagę na koszty wymiany!

Prowizje są zróżnicowane – bitomaty, kantory stacjonarne i internetowe mają swoje tabele opłat i prowizji, które w znaczący sposób różnią się od siebie.

Gdzie kryją się prowizje kantorów kryptowalut?

Prowizje kryją się w wielu miejscach podczas procesu wymiany:

  • Prowizja od wpłaty środków kartą lub BLIK-iem;
  • Prowizja od wymiany w parze waluta Fiat – kryptowaluta;
  • Prowizja w postaci spreadu (różnica w kursie rynkowym, a kursie kantorowym)
  • Prowizja od wypłaty środków z kantoru;
  • Prowizja od wypłaty kryptowalut z kantoru.

Przed wymienionymi opłatami nie jesteśmy (jako użytkownicy) się uchronić, stosuje je każdy operator kantorów kryptowalutowych! Dlatego warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji i wybrać kantor bitcoin, który oferuje najniższe stawki.

Jak przebiega proces wymiany w kantorze kryptowalut?

Proces wymiany tradycyjnych pieniędzy na kryptowaluty jest doskonale zoptymalizowany – niemalże w każdym z paru rodzajów kantorów. Wymiana ogranicza się do 4 podstawowych kroków.

  1. Rejestracja konta w internetowym kantorze kryptowalut;
  2. Weryfikacja tożsamości na platformie;
  3. Wpłata środków kartą, BLIK-iem lub przelewem bankowym;
  4. Wymiana walut tradycyjnych na waluty cyfrowe;

Czy warto skorzystać z kantoru kryptowalut? Podsumowanie

Kantory kryptowalut (szczególnie te cyfrowe) są bezpieczne, szybkie i bardzo proste w użyciu. Są również mniej zaawansowane niż rozbudowane giełdy kryptowalut, dzięki czemu są bardzo przyjazne dla początkujących inwestorów.

Pamiętaj jednak, że prostota i szybkość jest okupiona zwiększonymi stawkami w tabelach opłat i prowizji, co odczują szczególnie Ci użytkownicy, którzy realizują wiele wymian w krótkim czasie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na przykład o tym, że inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowną opcją inwestycyjną, która początkującemu inwestorowi może przynieść więcej strat niż zysków. Straty są widoczne szczególnie wśród tych inwestorów, którzy decydują się na derywatywy oparte o kryptowaluty lub mniej popularne projekty kryptowalutowe z niższą kapitalizacją rynkową.

Inwestowanie w kryptowaluty jest legalne, ale nie jest najbezpieczniejszą formą lokowania kapitału – stąd tak wiele ostrzeżeń przed inwestowaniem w te nowe i niewątpliwie ciekawe aktywa.

Zdjęcie: https://www.shutterstock.com/pl/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
72 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *