Czym jest serwer dedykowany? W jaki sposób może wspierać rozwój firmy? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania dotyczące serwerów dedykowanych i przyglądamy się sytuacjom, kiedy faktycznie warto zainwestować w to rozwiązanie.
Co to jest serwer dedykowany i jak działa?
Serwer dedykowany to przestrzeń dyskowa służąca konkretnej firmie lub instytucji. Oznacza to, że firma ma pełną kontrolę nad sprzętem, oprogramowaniem i zasobami serwera, choć fizycznie znajduje się on w zewnętrznym data center. W przypadku chmury infrastruktura jest wirtualna i elastyczna. Zasoby są udostępniane na żądanie, a fizyczne serwery współdzielone między różnymi klientami.
Kiedy warto zainwestować w serwer dedykowany? Przykładowe scenariusze
Gdy czas ładowania danych ma kluczowe znaczenie
Serwer dedykowany znajduje się fizycznie w określonym centrum danych. W przypadku chmury dane i aplikacje bywają przechowywane na dość mocno rozproszonych serwerach. W niektórych przypadkach może to wpływać na czas odpowiedzi i powodować opóźnienia.
Ponadto serwery dedykowane mają własne adresy IP, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo oraz przyspiesza transfer danych. Można je również indywidualnie optymalizować i konfigurować, mając na uwadze sprecyzowane potrzeby firmy. Nie powinno więc dziwić, że na serwery dedykowane często decydują się wiodące sklepy i portale internetowe, w przypadku których długi czas ładowania witryny może przekładać się na znaczące straty.
Gdy wymaga tego prawo
Komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z 23 stycznia 2020 roku ustanowił nowe zasady korzystania z chmury obliczeniowej w sektorze finansowym. Dokument wyraża obawę o bezpieczeństwo danych przetwarzanych w chmurach publicznych i hybrydowych oraz zwraca uwagę na trudności, do jakich mogą prowadzić ewentualne awarie. Nie precyzuje jednak, z jakich rozwiązań powinny korzystać banki, ubezpieczyciele i inne biznesy z tego sektora. Dobrym wyborem wydają się jednak serwery dedykowane, w przypadku których nie istnieje ryzyko rozproszenia danych.
Gdy potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej
W organizacjach, które obsługują olbrzymie bazy danych, serwery dedykowane są wręcz niezbędne. Żadna chmura nie jest w stanie zapewnić porównywalnej przepustowości. Co więcej, serwer dedykowany można dowolnie konfigurować i dopasowywać do potrzeb konkretnych systemów. Rozwiązanie daje się również swobodnie skalować. Gdy jeden serwer przestaje wystarczać, łączy się je w grupy.
Serwery dedykowane od Netii
Netia dysponuje czterema ultranowoczesnymi centrami danych. Wszystkie wyposażone są w systemy bezpieczeństwa w standardzie TIER III, infrastrukturę techniczną od wiodących dostawców, kontrolę dostępu i całodobowy monitoring. Oprócz serwerów dedykowanych Netia zapewnia łącza symetryczne oraz doskonałe połączenie światłowodowe z Warszawą i innymi znaczącymi ośrodkami biznesowymi. Nie do przecenienia jest również wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy stale czuwają nad stanem technicznym i bezpieczeństwem infrastruktury, odciążając w ten sposób dział IT Klienta.
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź informacje o serwerach dedykowanych na stronie Netii lub skontaktuj się z konsultantem, dzwoniąc na infolinię lub wypełniając formularz kontaktowy.