Technologie

Na czym polega hartowanie laserowe?

• Zakładki: 83


Hartowanie laserowe metali to jeden z wielu rodzajów obróbki laserowej, która ze względu na swój charakter staje się coraz popularniejsza w różnego rodzaju przemyśle. Na czym polega hartowanie laserowe, jakie są jego zalety oraz zastosowanie?

Hartowanie laserowe – zalety laserowego obróbki metali

Hartowanie laserowe obok hartowania indukcyjnego i płomieniowego jest metodą obróbki metali, dzięki której materiał staje się twardszy i odporny na oddziaływanie sił zewnętrznych. Tę technikę można zastosować wszędzie tam, gdzie sprawdzają się tradycyjne metody hartowania – jednak w wielu przypadkach hartowanie indukcyjne czy płomieniowe nie może zastąpić hartowania laserowego.

Hartowanie laserowe wykorzystuje wiązkę lasera, dzięki której proces hartowania wyróżnia się:

  • ogromną precyzją – za pomocą specjalistycznego oprogramowania można ustawić wiązkę lasera tak, by obejmowała ona wyłącznie niewielki fragment poddawanego obróbce materiału
  • samowystarczalnością – hartowanie laserowe nie wymaga zastosowania innego rodzaju obróbki metalu, np. schładzania
  • szybkością – hartowany laserowo materiał bardzo szybko się schładza, zostawiając odporną na odkształcenia warstwę

Wiązka lasera podgrzewa właściwą warstwę metalu, która po ustąpieniu oddziaływania natychmiast się schładza. Dzięki temu hartowane detale mogą być bezpośrednio po obróbce laserowej wykorzystywane w dalszych procesach produkcyjnych. Ponadto podgrzaniu – w przeciwieństwie do alternatywnych metod hartowania – nie ulega cała część, a jedynie ten jej fragment, która wskazana jest w programie. W związku z tym hartowanie laserowe wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie niezbędna jest bardzo dokładna obróbka metali, np. przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Atomizair.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
95 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *