Nieruchomości

Nowoczesny dom z rekuperacją – obowiązek czy wybór?

• Zakładki: 224

Współcześnie budowane domy coraz częściej przypominają inteligentne budynki naszpikowane technologicznymi innowacjami niż budynki stawiane nawet na początku lat dwutysięcznych. Chcemy mieszkać bardziej komfortowo, a także ekonomicznie i ekologicznie. Czasy, gdy bezrefleksyjnie korzystaliśmy z nieodnawialnych źródeł energii mamy już za sobą (a przynajmniej powinniśmy mieć). Nowoczesne budownictwo oferuje nam wiele rozwiązań, dzięki którym nasze domy będą miały nie tylko mniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, ale będą także zdrowsze dla swoich mieszkańców i tańsze w eksploatacji…

Najnowsze Warunki Techniczne 2021, czyli dobra izolacja to nie wszystko!

Budowanie domów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii już powoli przestaje być naszą dobrą wolą, a staje się obowiązkiem. Z dniem 1 stycznia 2021 roku obowiązywać zaczęły nowe Warunki Techniczne, będące zbiorem przepisów, dotyczących budowania domów i właściwości. Zmian w przepisach pojawiło się wiele, a te najbardziej istotne dotyczą wskaźników energooszczędności budynków, które określane są wskaźnikiem EP i współczynnikiem przenikania ciepła U. Druga wartość dotyczy przede wszystkim izolacji ścian, dachów, stolarki okiennej, drzwi. Wskaźnik EP wskazuje jak wiele energii pierwotnej zużywa dany budynek w ciągu roku. Dotychczas wynosił on 95 kWh/m2·rok, ale od 2021 roku zostaje zmniejszony do 70 kWh/m2·rok. W jaki sposób sprostać wymaganiom zawartym w nowych przepisach budowlanych? Istnieje na to wiele sposobów.

Rekuperacja w domu zgodnym z WT 2021

Aktualnie za najlepszą, najbardziej wydajną i ekologiczną wentylację uważa się rekuperację. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która odpowiedzialna jest za wymianę powietrza w budynku przez całą dobę. Dodatkowo instalacja ta jest wyposażona w specjalistyczne, wymienne filtry powietrza, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia, wirusy, bakterie i alergeny. Montaż rekuperacji zalecany jest w każdym budowanym obecnie budynku mieszkalnym. Dlaczego? Dzięki odzyskowi ciepła ze zużytego powietrza i przekazaniu go świeżemu powietrzu zasysanemu z zewnątrz, możesz zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania, ponieważ nie musisz ponownie ogrzewać powietrza. Oznacza to znacznie mniejsze zużycie nieodnawialnych źródeł energii. W połączeniu z pompą ciepła, panelami fotowoltaicznymi, czy innymi nowoczesnymi technologiami, wraz z rekuperacją stworzysz energooszczędny i zdrowy dom. 

Artykuł powstał przy współpracy z CRsklep – ekspertem ds. rekuperacji w domu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
168 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *