Prawo

Odrzucenie spadku po terminie – jak odrzucić spadek po upływie 6 miesięcy?

• Zakładki: 43


Od 2015 roku obowiązuje przepis, który chroni nasze prawa i daje możliwość odrzucenia spadku wraz z dobrodziejstwem inwentarza w ciągu 6 miesięcy od śmierci osoby, po której spadek ten mielibyśmy dziedziczyć. W praktyce oznacza to, że mamy pół roku na odrzucenie spadku, w którym dziedziczylibyśmy dług. Niestety zdarza się tak, że nie zawsze możemy złożyć wniosek o odrzucenie spadku w terminie. Czy ustawodawca przewiduje możliwość odrzucenia spadku po terminie? Jak odrzucić spadek po upływie 6 miesięcy?

Jak odrzucić spadek po zmarłym?

Rodzina ma pół roku po śmierci zmarłego, by złożyć odpowiedni wniosek o odrzucenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Niestety takiego wniosku nie możemy złożyć wcześniej – za życia osoby, po której nie chcemy nic dziedziczyć. Dodatkowym utrudnieniem jest możliwość składania wniosku o odrzucenie spadku w odpowiedniej kolejności. Najpierw wniosek składają najbliżsi, czyli osoby, które spadek dziedziczyłyby w pierwszej kolejności. Jeśli więc chcemy odrzucić spadek po dalszym członku rodziny, musimy uzyskać informację, czy spadek odrzuciła najbliższa rodzina.

Czy odrzucenie spadku po terminie jest możliwe?

Spadek po terminie - dokumenty

Ustawodawca przewidział okoliczności, w których spadkobiercy nie ze swojej winy, nie mają możliwości złożenia wniosku o odrzucenie spadku w terminie. Spadkobierca może odrzucić spadek z dobrodziejstwem inwentarza po terminie, jeśli zaistnieją poniższe przesłanki:

  • niewiedza o śmierci spadkodawcy
  • niewiedza o składzie masy spadkowej
  • zbyt późne uzyskanie stwierdzenia o nabyciu spadku

Możemy więc złożyć wniosek o odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy, jeśli nie wiedzieliśmy, że spadkobierca umarł lub nie mieliśmy możliwości odrzucić spadku, ponieważ wcześniej nie zrobiła tego bliższa rodzina. We wniosku musimy udowodnić, że spóźnienie nie wynika z naszego zaniedbania lub błędu, dlatego w przygotowaniu wniosku o odrzucenie spadku po terminie warto poprosić radcę prawnego. Od prawidłowo napisanego wniosku wiele zależy – zdarza się, że spadkobiercy dziedziczą długi, które spłacają całe życie. Pomoc prawnika może okazać się także konieczna w przypadku, gdy wierzyciele spadkobiercy zgłoszą swoje roszczenia dopiero po upływie 6 miesięcy po jego śmierci.

Wniosek o odrzucenie spadku złożony po terminie może zostać odrzucony, jeśli spadkobiercy zostanie udowodnione zaniedbanie – brak podjęcia czynności, które mogłyby uchronić przed złożeniem wniosku w późniejszym terminie.

Tagi: odrzucenie spadku po terminie, jak odrzucić spadek?

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *