Bezpieczeństwo pracownika jest kwestią priorytetową. W wielu zakładach pracy pracownicy w czasie wykonywania swoich obowiązków są narażeni na szkodliwe czynniki. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniej odzieży ochronnej, która pozwoli zminimalizować zagrożenie wypadku. Pamiętajmy, że każda ryzykowna sytuacja, z jaką ma do czynienia pracownik w godzinach pracy może skutkować utratą zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się, jaką jak wybrać odzież ochronną, aby działać zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy.
Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej?
Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której pojęcia “odzież ochronna” i “odzież robocza” są stosowane jako synonimy. To błąd, ponieważ to dwie zupełnie inne kategorie produktów. Zadaniem odzieży ochronnej jest zapewnienie pracownikowi ochrony przed czynnikami zagrażającymi ich życiu. Tymczasem odzież robocza używana jest po to, by pracownik uniknął w czasie pracy uszkodzenia lub zabrudzenia prywatnej odzieży. W przypadku odzieży roboczej nie jest wymagana certyfikacja, która jest obowiązkowa w przypadku odzieży ochronnej.
Jaką odzież ochronną wybrać?
Możemy wyróżnić kilka rodzajów odzieży ochronnej – klasyfikacja wykonywana jest zwykle pod względem czynnika, przed którym ma stanowić ochronę. Bez względu na przeznaczenie odzieży ochronnej, powinna być ona wykonana z najwyższej jakości materiałów, które mają właściwości olejoodporne, wodoodporne, a także są odporne na działanie substancji drażniących, czy kwasów. Kupując odzież ochronną dla pracowników, należy zwrócić uwagę, czy posiada ona niezbędne certyfikaty, potwierdzające ich jakość i zgodność z normami. Pamiętajmy, że na odzieży ochronnej nie możemy oszczędzać, ponieważ nasz pracownik może przepłacić to zdrowiem lub życiem.
Rodzaje odzieży ochronnej
Wybierając odzież ochronną należy wziąć pod uwagę wszystkie niebezpieczne czynniki, z jakimi pracownik może mieć do czynienia. Możemy wyróżnić między innymi:
- odzież chroniącą przed czynnikami termicznymi,
- odzież ochronną chemiczną, biologiczną
- odzież chroniącą przed porażeniem prądem
- odzież, która ochroni przed czynnikami mechanicznymi
W wielu profesjach niezbędna jest także odzież niepalna, produkowana ze specjalnego materiału. Istotną rolę odgrywa również odzież kwasoodporna, zapewniająca ochronę przy kontakcie z substancjami czynnymi chemicznie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Praes.