Prawo

Orientacja w gąszczu przepisów

• Zakładki: 43 • Komentarz: 5


Polski ustawodawca należy do jednego z bardziej aktywnych. To nic dziwnego- ci, którzy w tematyce prawnej siedzą od dłuższego czasu są do takiego stanu rzeczy doskonale przyzwyczajeni. Wypracowali techniki, które pozwalają im na stałą orientację wśród ciągle pojawiających się przepisów. Sposób wbrew pozorom jest prostszy, niż się wydaje.

Przede wszystkim należy znać podstawy prawa. Lektura prawniczych podręczników jest niezbędna. Dobrze zacząć od rzymskiego prawa prywatnego, które otwiera oczy na podstawowe, uniwersalne instytucje, pozwalając przyzwyczaić się do mechanizmów prawa. Następnie należy przejść do nauki podstawowych instytucji dzisiejszego prawa. To właśnie nauka prawa pozwala najpełniej odnajdywać się w systemie prawnym. Przepisy zmieniają się tak szybko, że kluczem do sukcesu jest zapoznanie się z niezmiennymi prawidłami danej dziedziny prawa. Dzięki temu można rozpoznać prawa rządzące daną tematyką. Jeżeli opanuje się doskonale tą materię, zwykłe zapoznanie się z przepisem pozwoli na odczytanie jego znaczenia i zastosowanie go w praktyce.

Do tego przydatne są programy przypominające o zmianach w prawie. Należy jednak pamiętać, że zanim dojdzie się do zadowalającego poziomu w sprawach związanych z daną gałęzią prawa, minie sporo czasu. W zasadzie kompleksowe zdobycie wiedzy z danej dziedziny możliwe jest jedynie dla studentów prawa. Jednak każdy może się dokształcać i zdobywać wiedzę, która da szansę wybić się na tle całego społeczeństwa, które nie posiada zbyt wysokiego poziomu wiedzy prawnej.

comments icon5 komentarzy
5 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

5 thoughts on “Orientacja w gąszczu przepisów

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane