Biznes

Osiągnij cel biznesowy z modelem OKR – sprawdź, jak uczy tego PerfectCircle!

• Zakładki: 94

Czym jest model OKR, jakie ma zastosowanie i w jaki sposób podążać za jego wytycznymi, by odnieść sukces biznesowy? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z poradami akademii PerfectCircle, która szkoli coachów z różnych branż i dziedzin. Wykorzystaj OKR model w swojej firmie bądź rozwoju osobistej kariery zawodowej. Zachęcamy do lektury!

Czym jest OKR model?

OKR – model lub metoda – to narzędzie skierowane głównie do organizacji, ale możliwe do zastosowania w pojedynczych projektach. Nazwa Objective Key Results, od której bierze się skrót OKR, nawiązuje do osiągania konkretnego celu i mierzalnych wyników. Realizowanie modelu opiera się na stosowaniu pięciu zasad, których nie wolno pominąć. Tylko wówczas można liczyć na sukces – zrealizowanie przyjętego na wstępie celu.

5 zasad modelu OKR

  1. Pierwsza zasada bezpośrednio nawiązuje do początkowego słowa zawartego w nazwie modelu, czyli Objective. Chodzi tu o ustalenie takiego celu, który będzie krótki i zrozumiały, a jednocześnie ambitny i angażujący. Taki cel nie powinien być suchym słowem, lecz odważnym hasłem, np. „Jesteśmy najmodniejszym producentem odzieży młodzieżowej”. Cel musi być osiągalny. Może być wspierany przez mniejsze, spójne z głównym celem cele zespołów pracujących w organizacji.
  2. Druga zasada modelu OKR nawiązuje do kolejnych słów z nazwy: Key Results. W tym przypadku powinieneś wybrać 2-4 kluczowe rezultaty, za pomocą których jednoznacznie stwierdzisz, czy cel został osiągnięty. Pozostając przy przykładzie firmy produkującej odzież młodzieżową, mogłyby to być np. wskaźniki sprzedaży, obserwatorzy na TikToku.
  3. Siłami metody OKR są transparentność i poczucie odpowiedzialności za osiągnięcie celu przez wszystkich pracowników. Każda osoba wie, jak jej praca wpływa na postępy, a także ma dostęp do wskaźników mierzalności. Warto na bieżąco dyskutować nad kierunkiem i ewentualnymi zmianami.
  4. Osiągnięcie ostatecznego celu może zająć sporo czasu, dlatego warto ustalić pomniejsze osiągnięcia – kwartalne. Po każdym kwartale niezbędne jest spotkanie zespołu i analiza podjętych kroków, uzyskanych efektów.
  5. Ostatnia i niezwykle ważna zasada to umiejętność cieszenia się z sukcesów, doceniania wspólnej pracy, nawet jeśli cel nie został osiągnięty w 100%. 80% zakładanego na wstępie efektu to wciąż doskonały rezultat. Poza tym dzięki finalnej analizie działań kolejne projekty w modelu OKR będą coraz bliższe 100%.

Do wykorzystania modelu OKR w organizacji zachęca akademia PerfectCircle, która sama korzysta z wymienionych wyżej pięciu zasad. Dziś cieszy się szybkim rozwojem firmy, transparentnością i zwinnością w zarządzaniu celami.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
87 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *