Biznes

Oświetlenie w domowym biurze – jakie powinno mieć parametry?

• Zakładki: 60


Jeszcze kilka lat wstecz posiadanie biura w domu było czymś niezwykłym i wyjątkowym. Najczęściej domowe biuro wyobrażaliśmy sobie, jako eleganckie wnętrze, wyposażone w meble z drewna o ciemnym kolorze, biblioteczkę, wygodny fotel. Tymczasem pandemia, która opanowała świat w 2020 roku, sprawiła, że wielu pracowników biurowych musiało przenieść swoje biurka do przestrzeni domowej. Niestety większość mieszkań nie jest przystosowana do tego, aby móc wygospodarować osobne pomieszczenie do pracy, więc często biuro przed pracą pełni funkcję sypialni, a po pracy pokoju wypoczynkowego. Niezależnie od przestrzeni, jaką udało nam się wygospodarować do pracy, powinniśmy zadbać, by przez 8 godzin była ona jak najlepsza dla nas jako pracowników. Przede wszystkim musimy zadbać o oświetlenie.

Dlaczego należy zadbać o oświetlenie w home office?

Światło w pokojach dziennych zwykle dopasowane jest dość rozproszone. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ taki rodzaj światła idealnie sprawdza się do wypoczynku. Najczęściej oświetlenie pokoju dziennego składa się z oświetlenia sufitowego, bardzo rozproszonego, wypełniającego całe pomieszczenie. Często dopełnione jest ono kinkietami dającymi nastrojowe światło. Zazwyczaj wybieramy oświetlenie LED o ciepłej barwie, ponieważ sprzyja ona wypoczynkowi. Niestety takie oświetlenie niekoniecznie sprawdza się podczas pracy. Odpowiednie oświetlenie przestrzeni do pracy pozwala nam lepiej się skupić, mniej męczy wzrok i sprzyja lepszej wydajności. 

Jakie powinno być oświetlenie w domowym biurze?

Pracując w domu, warto zadbać o to, by używane urządzenia i źródła światła pobierały do działania możliwie mało energii elektrycznej. Pozwoli to nieco zmniejszyć rachunki za prąd, a także nieco odciążyć domową instalację. Z tego też powodu doskonałą decyzją jest wymiana źródeł światła na LED. Energooszczędność to tylko jedna z ich zalet, warto też wspomnieć, że nie nagrzewają się i zapewniają pełną moc świetlną od razu po włączeniu. W przypadku oświetlenia LED nie występuje też mruganie światła (tak jak przy świetlówkach), które mogłoby dodatkowo męczyć wzrok. Co z barwą światła? Raczej unikajmy zbyt chłodnego lub zbyt ciepłego oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem będą LEDy o neutralnej barwie światła, zbliżonej do naturalnego światła dziennego. Pamiętajcie, że ważne jest nie tylko oświetlenie sufitowe, ale warto swoje biurko wyposażyć w niewielką lampkę biurkową, która precyzyjnie doświetli przestrzeń. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą LedCorn

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *