Finanse

Pandemia koronawirusa a ubezpieczenie spłaty kredytu

• Zakładki: 54 • Komentarz: 1


Pandemia koronawirusa z pewnością zmieniła rynek finansowy. Z analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że w pierwszym półroczu 2020 roku spadek sprzedaży kredytów gotówkowych sięgnął blisko 25 mld zł, czyli 1/3 mniej niż w pierwszym półroczu 2019 roku. Eksperci prognozują, że w ciągu całego roku banki udzielą o 23% mniej kredytów gotówkowych. Jednak bankowi giganci dynamicznie przystosowują się do zmieniającej się sytuacji. A jak ma poradzić sobie kredytobiorca?

Koronawirus ma negatywny wpływ również na światową gospodarkę i coraz więcej kredytobiorców obawia się o spłatę kredytów i innych zobowiązań kredytowych. Jak wygląda sytuacja z uzyskaniem kredytu w trakcie pandemii? Czy obecnym kredytobiorcom pomoże ubezpieczenie spłaty kredytu?

Problemy z uzyskaniem kredytu gotówkowego i hipotecznego w trakcie pandemii

Pandemia wpłynęła negatywnie na działanie rynku finansów w Polsce i na świecie. Najbardziej dotkliwie przekonał się o tym każdy, kto dostał odmowną decyzję na wiosek o kredyt hipoteczny czy innego rodzaju pożyczki. Banki zaostrzyły warunki, jakie trzeba spełnić, żeby uzyskać kredyt. Klienci, którzy pracują na umowie zlecenie czy też są zatrudnieni w branżach, które szczególnie ucierpiały na skutek kryzysu (turystyka, hotelarstwo, gastronomia czy branża eventowa), mogli spotkać się z odrzuceniem wniosku o kredyt przez bank. Z drugiej strony w wyniku trzykrotnego obniżenia poziomu stopy procentowej, która nie może wynosić więcej niż 7,2%, zaciągnięcie kredytu gotówkowego w trakcie pandemii stało się tak tanie jak nigdy dotąd.

Koronawirus a ubezpieczenie spłaty kredytu

Wielu kredytobiorców, którzy spłacają kredyty hipoteczne i inne pożyczki, obawia się, czy będzie ich stać na systematyczną spłatę. Przez kilka miesięcy zakłady pracy funkcjonowały w ograniczonym trybie, a wielu ludzi straciło pracę, w związku z czym sytuacja na rynku pracy jest niepewna. Czy w tej chwili kredytobiorcom mogą pomóc ubezpieczenia spłaty kredytu?

Zabezpieczenie kredytu bankowego ma zagwarantować kredytodawcy, a więc bankowi, zmniejszenie ryzyka utraty środków w przypadku, kiedy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić kredytu. Obowiązek spłaty powinien przejąć wtedy ubezpieczyciel. Z kolei klient zabezpiecza siebie i swoich bliskich na wypadek nieprzewidzianych wypadków, takich jak utrata pracy czy śmierć. Ubezpieczenie od utraty pracy może być pomocą dla osób, których firma upadła na skutek problemów związanych z pandemią. Jednak z ochrony, jaką zapewnia ubezpieczenie kredytu, możnaskorzystać po zajściu okoliczności i w sytuacjach ściśle określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Sytuacja na rynku powoli ulega poprawie. Większa część firm wróciła już do normalnego trybu pracy, a pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie. Czas pokaże, jak kredytobiorcy i banki poradzą sobie z trudną sytuacją, w jakiej znajduje się teraz cała gospodarka.

Artykuł powstał we współpracy z CzasNaKredyt.pl.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
95 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Pandemia koronawirusa a ubezpieczenie spłaty kredytu

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *