Firma

Pracodawco, zadbaj o pracowników. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o wstępnych i okresowych badaniach lekarskich

• Zakładki: 89


Jednym z podstawowych zadań każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. Bez względu na charakter wykonywanych obowiązków, praca zawodowa nie powinna narażać zatrudnionych na uszczerbek na zdrowiu czy życiu. Znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia organizacja miejsca pracy, ale nie tylko. Nie mniej ważny jest dostęp do wstępnych i okresowych badań lekarskich. Tylko regularna kontrola pozwoli odpowiednio wcześnie zauważyć ewentualne problemy zdrowotne i zacząć im przeciwdziałać. Gdzie zrobić badania okresowe i kto jest za nie odpowiedzialny? Czy na wykonanie badań wstępnych i okresowych pracownikowi należy się dzień wolny? Oto najważniejsze informacje.

Gdzie zrobić badania okresowe do pracy?

Zapis o badaniach wstępnych do pracy, jak i okresowych jest obowiązkowym punktem każdej umowy o pracę. Można je dziś bez trudu wykonać w wielu przychodniach i centrach medycznych w całej Polsce. Wystarczy znaleźć placówkę oferującą konsultację z lekarzem medycyny pracy.

Poza tym, w zależności od charakteru wykonywanej pracy, pracownik może zostać skierowany dodatkowo na inne badania. Zawody związane z wielogodzinną pracą przy komputerze wymagają na przykład wizyty u okulisty. Praca na wysokości wiąże się natomiast z koniecznością odwiedzenia neurologa.

Szczegółowe informacje i wytyczne na temat zakresu badań wstępnych i okresowych do pracy posiada pracodawca. To on przekazuje zatrudnionym skierowania, z którymi Ci udają się do placówek medycznych.

Kiedy badania okresowe po zwolnieniu lekarskim?

Wstępne badania lekarskie muszą zostać przeprowadzone jeszcze przed rozpoczęciem pełnienia obowiązków przez zatrudnionego. Badania okresowe odbywają się natomiast regularnie, w wyznaczonym przez Kodek Pracy okresie. Nieco inne reguły obowiązują po powrocie pracownika ze zwolnienia lekarskiego.

Jeśli zwolnienie chorobowe obejmowało więcej niż 30 dni, w gestii pracownika leży wykonanie tzw. Badań kontrolnych. Dzięki temu pracodawca zyskuje informację o tym, czy zatrudniana osoba może powrócić do pełnienia wcześniejszych obowiązków. Podobnie, jak w przypadku wstępnych i okresowych badań lekarskich, również w przypadku badań kontrolnych skierowanie przekazuje pracodawca.

Kto kontroluje badania okresowe pracowników?

Nietrudno się domyślić, że ten obowiązek leży po stronie właściciela firmy. To bardzo ważne, ponieważ ewentualne niedopatrzenia i nieścisłości w dokumentacji mogą się wiązać z nałożeniem na przedsiębiorstwo kar finansowych.

Jeśli firma zatrudnia wielu pracowników, dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalistów zajmujących się kontrolą badań okresowych i szkoleń BHP.

Badania okresowe – czy należy się dzień wolny?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu obecnych i przyszłych pracowników. W przypadku wstępnych badań do pracy sytuacja jest oczywista – należy je wykonać jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Tylko taka kolejność daje bowiem pracodawcy pewność, że osoba zatrudniana jest w stanie podjąć się wykonywania powierzonych jej obowiązków.

Jeśli chodzi o kontrolne i okresowe badania lekarskie, w miarę możliwości powinny być one zaplanowane w godzinach pracy. Oznacza to, że za czas spędzony w przychodni pracownikowi przysługuje tradycyjne wynagrodzenie. Nieprawdą jest jednak, że na badania okresowe należy się dzień wolny w całości. Po ich zakończeniu i przed rozpoczęciem (o ile godziny pracy nie zostały ustalone inaczej), pracownik ma obowiązek pełnienia obowiązków w tradycyjnej formie.Artykuł powstał we współpracy z firmą ABC Group24.

Przeczytaj również: https://bizhub24.pl/praca-w-handlu-czy-warto-sie-na-nia-zdecydowac/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
87 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *