Nietrudno zauważyć, że każdego roku ceny znacznie wzrastają. Tendencja ta dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin naszego życia. Drożeją zarówno produkty spożywcze, przemysłowe, wzrastają ceny usług, a także energii elektrycznej i opału. Nic więc dziwnego, że większość z nas szuka skutecznych sposobów na oszczędności w domowym budżecie. Choć może się to wydać dość dziwne, to najlepszym sposobem na oszczędzanie jest zainwestowanie w nowoczesne technologie!
Innowacyjne rozwiązania pozwalają zmieniać nasze domu na lepsze i czynić je bardziej ekonomicznymi w działaniu. Optymalizacja zużycia prądu, lepsza wydajność, wyższa klasa energetyczna sprawiają, że mimo wydatku, jakim jest zakup danej technologii, w dłuższej perspektywie czasu wydatek taki nam się zwróci. Jednym z takich rozwiązań technologicznych jest rekuperacja.
Odzyskaj ciepło z rekuperacją
Na początku przypomnijmy czym jest rekuperacja i jakie funkcje pełni. System rekuperacji to rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki odpowiednio rozmieszczonemu systemowi kanałów wentylacyjnych, czerpni i wyrzutni możliwa jest przez całą dobę wymiana powietrza w budynku. Od klasycznej wentylacji mechanicznej odróżnia ją wymiennik ciepła. Dzięki specjalnej technologii ciepło z wyrzucanego na zewnątrz powietrza jest zatrzymywane i przekazywane świeżemu powietrzu. Efektem tego jest świeże powietrze w domu bez konieczności ponownego podgrzewania go. W taki sposób zmniejszamy zużycie energii grzewczej, a co za tym idzie rachunki za ogrzewanie będą niższe.
Czy rekuperacja w domu to duża inwestycja?
Koszt rekuperacji różni się w zależności od wielkości domu i użytych urządzeń. Najlepiej skonsultować się z firmą Centrum Rekuperacji, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu instalacji. Wówczas zostanie wykonana profesjonalna wycena, warto także przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli znaleźć miejsca potencjalnej straty ciepła.
Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o założeniu rekuperacji w domu jest etap budowy w domu – wówczas można zrezygnować z budowy klasycznych kanałów wentylacyjnych i zmniejszyć koszty inwestycji. Oczywiście taka inwestycja możliwa jest także w istniejących domach i z pewnością zwróci się po kilku latach użytkowania.