Prawo

Rozlicz PIT już dzisiaj!

• Zakładki: 58

Każdy, kto podjął pracę zarobkową, zobowiązany jest do rozliczenia się ze swoich przychodów przed urzędem skarbowym. Błąd w rozliczeniach lub ich brak skutkuje wysokimi karami. Dlatego rozliczając się, poświęć temu wystarczającą ilość czasu, a jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc osobę bardziej doświadczoną lub rozliczenie PIT-u zleć księgowemu.

Praca w Polsce – rozliczenie podatków

Ze względu na to, kto nas zatrudnia i gdzie pracujemy, z przychodów i wynagrodzeń rozliczamy się w różny sposób. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, kiedy pracujemy w Polsce dla polskiego pracodawcy. Wtedy rozliczamy się według PIT11, a procedura jest najprostsza. Rozliczamy się tylko przed jednym urzędem. Odkąd możemy rozliczać się internetowo, nie musimy nawet znać instrukcji, którą możemy pobrać w urzędzie. Wystarczy dokładnie przepisać wszystkie dane, a program sam wszystko wyliczy.

Polski pracodawca i praca za granicą

Jeśli byłeś zatrudniony przez polską firmę (np. agencję pracy), ale pracę wykonywałeś za granicą, istnieją dwie możliwości rozliczenia się z fiskusem. Jeśli w ten sposób nie pracowałeś więcej niż 182 dni, będziesz rozliczał się tylko w swoim urzędzie skarbowym według przysłanego przez polską firmę PIT-11.

Jeśli jednak pracowałeś dłużej niż 182 dni, a Twoje wynagrodzenie będzie wypłacał zagraniczny pracodawca, będziesz zobowiązany złożyć deklarację zarówno za granicą, jak i w Polsce. W takim przypadku najczęściej obowiązuje metoda zwolnienia z progresją – unikamy płacenia podwójnego podatku.

Praca w Polsce dla zagranicznego pracodawcy

Osoby pracujące w Polsce, ale zatrudnione przez pracodawcę z innego kraju, będą rozliczać się wyłącznie przed polskim urzędem skarbowym. W tym przypadku pracodawca wypłaca wynagrodzenie, ale nie opłaca podatków. W Twoim zakresie będzie wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz rozliczenie przychodów. Od swojego zagranicznego pracodawcy nie otrzymasz także PIT-11. Należy więc samodzielnie wykazać przychody w rocznej deklaracji podatkowej.

Pamiętajmy, że przepisy mogą się zmieniać, dlatego warto co roku śledzić, w jaki sposób powinniśmy się rozliczać. Nie bójmy się też pytać u źródła, czyli w urzędzie skarbowym. Nie zostawiajmy też rozliczania się na ostatnią chwilę. W razie dodatkowych pytań nie będziemy mieli czasu, by skonfrontować nasze wątpliwości z przepisami.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *