Biznes

Stale narzędziowe stopowe – zalety i zastosowanie

• Zakładki: 1721

Nowoczesne stale narzędziowe są coraz lepszej jakości. Dzięki temu narzędzia i maszyny, jakie są z nich tworzone mogą wytrzymać jeszcze więcej i służyć nam jeszcze dłużej.

Obecnie do produkcji narzędzi najczęściej używa się stali, które mają w swoim składzie dodatki stopowe. Włączenie do składu odpowiednich pierwiastków pozwala wzmocnić niektóre z właściwości, tak by uzyskać odpowiedni efekt.

Dziś przyjrzymy się poszczególnym rodzajom stali, które ze względu na swoje właściwości, mogą być stosowane w różnych środowiskach.

Stale narzędziowe do pracy na gorąco

Niektóre z narzędzi używane są w bardzo wysokich temperaturach. Właśnie dla takich celów została stworzona stal narzędziowa do pracy na gorąco. Narzędzia wykonane z takiej stali mogą być używane nawet w temperaturze 600°C. Taką niezwykłą trwałość na bardzo wysokie temperatury osiąga się przez zastosowanie jako dodatków stopowych molibdenu i wolframu. Stal do pracy na gorąco posiada w składzie 8-10% dodatków stopowych.

Stal narzędziowa do pracy na zimno

Drugim rodzajem stali narzędziowej jest stal przeznaczona do pracy na zimno. Może być ona wykorzystana wyłącznie w narzędziach, które podczas pracy nie nagrzewają się znacząco. Zazwyczaj tego rodzaju stal używana jest do wykonania narzędzi do obróbki skrawaniem i do obróbki plastycznej. Jest to także doskonała stal do wykonywania wszelkich przyrządów pomiarowych. Stal narzędziowa do pracy na zimno zachowuje swoje właściwości do temperatury 200°C. Stosuje się w niej dodatki stopowe: chrom, mangan, wanad i molibden. Dzięki tym pierwiastkom znacznie zwiększa się odporność stali na ścieranie.

Wyjątkowe stale szybkotnące

Trzecim rodzajem stali narzędziowej jest stal szybkotnąca, którą określa się także anglojęzycznym terminem high speed steel. Ten rodzaj stali narzędziowej stosuje się do specjalistycznych narzędzi, używanych do obróbki skrawaniem przy bardzo dużych prędkościach. Ze względy na swoje przeznaczenie, taki rodzaj stali powinien zachować swoje właściwości tnące, twardość i kształt nawet do temperatury 600°C. Takie właściwości można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków stopowych, takich jak:

  • węgiel
  • chrom
  • wanad
  • molibden

Oczywiście nie bez znaczenia jest odpowiednia obróbka cieplna, która jest długotrwała i wymagająca. Jednak te wysokiej jakości stale są nieocenione w produkcji wielu narzędzi, które wykorzystujemy zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Taką stal dystrybuuje w Polsce firma Virgamet.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
1118 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *