Firma

System MES – czym jest i dla kogo okaże się przydatny?

• Zakładki: 67


Można śmiało powiedzieć, że nowoczesne firmy regularnie „zbroją się” w systemy wspomagające ich funkcjonowanie. Usprawnienie procesu produkcji czy pomoc w obsłudze magazynu to tylko część oprogramowania używanego przez większość zakładów.

Z reguły, programy pomocnicze dobiera się względem zapotrzebowania działalności. Przeważnie, głównym narzędziem jest system ERP, który można podzielić na moduły oraz wgrać do niego kompatybilne oprogramowanie. Zakłady produkcyjne niejednokrotnie sięgają po MES. Czym jest taki system i kto powinien z niego korzystać?

Czym jest MES?

Zanim przejdziemy do opisu oprogramowania, rozwińmy wcześniej skrót w celu uzyskania pełnego nazewnictwa. Mianowicie, system MES to akronim od Manufacturing Execution System. Z angielskiego oznacza to nic innego, jak system wykonawczy produkcji. W naszym kraju, lepiej przyjęła się jednak nazwa programu do zarządzania produkcją. Jest ona bardziej klarowna i prostsza do zrozumienia.

Sama nazwa nie jest jednak najważniejsza, a głównie rozchodzi się o funkcjonalność. Wraz z pomocą firmy qcadoo, zajmującej się tworzeniem i udoskonalaniem tego typu oprogramowania, przedstawimy jego najważniejsze cechy. Obecne standardy niemalże wymagają wdrażania systemów wspomagania w firmach i choć nie jest to tania inwestycja – możemy być pewni, że prędko się zwróci, ułatwiając realizację codziennych zadań.

Czym jest MES – Manufacturing Execution System / Zdjęcie: pixabay.com

Funkcje systemów MES

Każdy system MES jest oprogramowaniem informatycznym, stworzonym wyłącznie na potrzeby gromadzenia informacji pochodzących z zakładu. W celu wdrożenia takiego programu, konieczne jest wyposażenie maszyn produkcyjnych w elementy elektroniki, kompatybilne z systemem. Warto także zastosować terminale, które będą obsługiwane przez pracowników.

Na podstawie danych zebranych z każdego miejsca hali produkcyjnej, program automatycznie oszacuje efektywność i postęp, a co za tym idzie – prześle informację zwrotną. Dzięki temu, kierownictwo i zarząd może na bieżąco monitorować sytuację i podejmować decyzje dotyczące zwiększenia efektywności lub usunięcia nieprawidłowości.

Systemy do zarządzania produkcją umożliwiają pełne jej śledzenie w czasie rzeczywistym, wraz z jej wizualizacją. Ponadto, są w stanie określić efektywność zarówno maszyn, jak i ludzi zatrudnionych w zakładzie. Oczywiście, w takich systemach obecna jest również funkcja planowania i tworzenia harmonogramu pracy. Oprócz tego, wiele usprawnić może także automatyczne generowanie raportów i powiadamianie o awariach czy nagłych przerwach w pracy.

Dlaczego warto skorzystać z systemu MES?

Wiele firm korzystających z systemów MES potwierdza, że efektywność pracy po wdrożeniu takiego oprogramowania widocznie wzrosła. Być może nie jest to zauważalne od razu, jednak na przestrzeni miesięcy czy lat, zarząd firmy zacznie dostrzegać szereg zmian zaistniałych w firmie. Będzie należał do nich przede wszystkim spadek marnotrawstwa materiałów podczas produkcji czy wzrost jakości wykonywanego towaru.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *