Firma

Układ ratalny ZUS – na czym polega?

• Zakładki: 138

Na czym polega układ ratalny ZUS? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytanie, zapraszamy do lektury. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

  1. Czym jest układ ratalny ZUS?
  2. Układ ratalny ZUS – jakie warunki trzeba spełnić?
  3. Dlaczego warto zdecydować się na układ ratalny ZUS?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest płacić składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły po wprowadzeniu Polskiego Ładu, okazuje się, że to podstawowe obciążenie dla niektórych stało się nieco problematyczne. Czy masz zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Jak poradzić sobie z zadłużeniem? Podpowiadamy w niniejszym wpisie.

Czym jest układ ratalny ZUS?

Co to jest układ ratalny ZUS i jakie korzyści daje tego rodzaju rozwiązanie? Otóż to nic innego jak możliwość spłaty zadłużenia wobec ZUS w miesięcznych ratach. A zatem wszystkie zaległości finansowe wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można rozłożyć na raty. Warto wiedzieć, że ta opcja nie jest w żaden sposób związana z postępowaniem restrukturyzacyjnym. Oznacza to, że korzystając z układu ratalnego ZUS, nie trzeba wszczynać żadnego postępowania, które przewiduje prawo restrukturyzacyjne. 

Sprawa wydaje się być prosta, jednakże, aby móc w ogóle skorzystać z układu ratalnego ZUS, trzeba dopełnić pewne formalności. Przede wszystkim należy złożyć wniosek, w którym poza prośbą o rozłożenie zaległości wobec ZUS na raty, powinno pojawić się uzasadnienie obejmujące wszystkie przyczyny, przez które dłużnik nie był w stanie płacić regularnie składek. 

Układ ratalny ZUS – jakie warunki trzeba spełnić?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z układu ratalnego ZUS? Przede wszystkim przedsiębiorca musi na bieżąco płacić składki, jeśli w dalszym ciągu prowadzi swoją działalność gospodarczą. Chodzi oczywiście o te należności, które w dalszym ciągu powstają. Kolejnym warunkiem jest spłacenie lub wnioskowanie o rozłożenie na raty zadłużenia wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powstałego z tytułu egzekucyjnych kosztów. Należy uczynić to jeszcze przed złożeniem ostatecznego wniosku o układ ratalny. Ten warunek powstaje tylko w sytuacji, gdy ZUS wszczął egzekucję wobec przedsiębiorcy.

Jeśli spełniłeś wszystkie warunki, kolejnym krokiem jest prawidłowe napisanie wniosku. Dokument powinien zawierać propozycję związaną z rozłożeniem zadłużenia na raty, uwzględniając nie tylko okres, ale i wysokość miesięcznych rat. Ponadto we wniosku musisz wykazać wszystkie przyczyny, przez które – jako przedsiębiorca – nie płaciłeś regularnie składek Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Na końcu natomiast należy podać uzasadnienie, dlaczego nie możesz jednorazowo uregulować całego zadłużenia. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wymagać od Ciebie dostarczenia również innych dokumentów. Lista ta obejmuje między innymi oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym oraz o materialnej sytuacji wnioskodawcy i dokumenty potwierdzające majątkową sytuację osoby zadłużonej – na przykład zeznania PIT. 

Dlaczego warto zdecydować się na układ ratalny ZUS?

Dlaczego w ogóle warto zdecydować się na układ ratalny ZUS? Głównie dlatego, że rozwiązanie tego rodzaju daje możliwość rozłożenia na raty wszystkich zaległości finansowych, jakie przedsiębiorstwo ma wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A zatem mechanizm (ten) da Ci realną ulgę, która pozwala na wyjście firmy z kryzysu. 

Taki układ ratalny ZUS można zastosować nie tylko do całości, ale i do części zaległości w stosunku do ZUS. Pamiętaj o tym, aby proponować taki sposób spłaty, który będzie odpowiednio skorelowany z całą strategią oddłużania Twojego przedsiębiorstwa.

W razie wątpliwości, jak policzyć raty należności lub bieżące składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, warto poradzić się doświadczonego księgowego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
163 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *