Warunki panujące w miejscu pracy mają ogromne znaczenie i wpływ na efektywność firmy – z tym zgodzi się chyba każdy. Pracodawcy dbają o odpowiednie urządzenie biur, ich ergonomię, komfortowe biurka i krzesła, a także oświetlenie. A co z powietrzem? Ten niewidzialny czynnik ma ogromny wpływ na wydajność pracowników, ich samopoczucie i zdrowie. Warto zadbać o wysoką jakość powietrza, aby stworzyć w pełni przyjazne miejsce pracy, a do tego przestrzegać kodeksu pracy. Przy współpracy ze specjalistami z Centrum Rekuperacji przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących wentylacji w biurze i odpowiedniej wilgotności powietrza.
Dobra wentylacja w biurze to podstawa
Jako przedsiębiorca zapewne wiesz, że kwestie dotyczące jakości powietrza zapisane są w przepisach BHP. Jeżeli nie do końca pamiętasz czego one dotyczą, przypominamy najważniejsze punkty w telegraficznym skrócie:
- w miejscu pracy powinna panować odpowiednia temperatura – minimum 14 lub 18oC, temp. maksymalna nie jest jednoznacznie określona, ale przyjmuje się, że nie powinna przekraczać 30oC,
- utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, pomiędzy 40% a 60%,
- regularną wymianę powietrza i dostarczanie świeżego.
W przestrzeganiu tego ostatniego punktu pomoże odpowiednia instalacja wentylacyjna. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem, szczególnie w dużych przestrzeniach biurowych, jest rekuperacja. To mechaniczna wentylacja, która dzięki swojej konstrukcji pozwala odzyskać ciepło z wyrzucanego zużytego powietrza. Jest to także doskonałe rozwiązanie do biur znajdujących się w centrum miasta, gdzie powietrze na zewnątrz jest silnie zanieczyszczone. Rekuperator wyposażony jest w specjalistyczne filtry, pozwalające oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji.
Warto pamiętać, że w kodeksie pracy jest mowa nie tylko o prawidłowej wentylacji, ale również o jej systematycznej konserwacji. Żeby uniknąć rozwoju drobnoustrojów w nieoczyszczonych kanałach wentylacyjnych i filtrach, należy regularnie przeprowadzać serwis wentylacji.
Powietrze w biurze o odpowiedniej wilgotności
Często, gdy w przestrzeniach biurowych stosowana jest rekuperacja, klimatyzacja a zimą centralne ogrzewanie, powietrze może być za suche. Wilgotność powietrza nie powinna być niższa niż 30%, a optymalna wartość to 40-60%. Zbyt suche powietrze może powodować przesuszenie śluzówek, które jest przyczyną m.in. zmęczenia oczu, a także zwiększeniem podatności na infekcje. Warto zainstalować we wnętrzu czujnik wilgotności powietrza, a w razie potrzeby zastosować nawilżacz powietrza.