Choć od czasów Windows XP korporacja Billa Gatesa wypuściła na rynek kilka nowych systemów operacyjnych, a i konkurencja nie pozostała daleko w tyle, to wiele osób uważa, że to właśnie system Windows XP był najbardziej kluczowym krokiem w rozwoju współczesnej inżynierii programów komputerowych. W tym artykule poznasz kilka szczegółów na ten temat i być może sam zaczniesz myśleć z nostalgią o starym „ekspeku”. Gotowy? No to do dzieła!
Początki systemu Windows XP
Była jesień roku dwa tysiące pierwszego. Nowe stulecie – ba! – nowe millenium dopiero co się zaczęło i producenci oprogramowania Windows zapragnęli zaskoczyć, zadziwić i wzbudzić powszechny podziw całego świata. No więc powstał system Windows XP, znany dla programistów jako Whistler, który zapoczątkował nową erę rozwoju nie tylko Microsoftu, co również pozostałych dostawców oprogramowania na komputer stacjonarny, jak i laptopa. Warto zauważyć, że w tamtym czasie urządzenia przenośne były już bardzo rozpowszechnioną formą elektroniki w użytku biurowym oraz prywatnym.
Rozwiązania poprzedzające „ekspeka” są powszechnie uznawane za wielkie rozczarowania w dziejach technologii komputerowej, o czym niech świadczy chociażby fakt, iż Windows ME przez wielu tłumaczony jest jako Windows Mistake Edition, czyli jedna wielka pomyłka. Nazwa XP z kolei odnosi się do słowa experience (z angielskiego: doświadczenie), co można interpretować jako wolę do wyciągnięcia wniosków oraz poprawy jakości produktu i usługi, jaką jest system operacyjny wraz z jego właściwościami. Czy inżynierom Billa Gatesa się to udało? Odpowiedź na to jest bardzo krótka: tak!
Co nowego znalazło się w systemie Windows XP?
Wcześniejsze wersje oprogramowania firmy Microsoft cechowały się swoistą skromnością, co było widać już chociażby w warstwie estetycznej. Windows XP to zmienił poprzez wprowadzenie interfejsu o większej kompatybilności kolorów, co w praktyce oznaczało znacznie ubogaconą szatę graficzną, zwłaszcza w porównaniu z poprzednim systemem Windows. Poza tym nie lada satysfakcji dało pojawienie się aplikacji ClearType, której głównym zadaniem było wygładzenie brzydkich dotąd i „ociosanych” czcionek. Program ClearType otworzył drogę do czegoś, co dzisiaj wydaje się nam normalne i powszechne, ale czcionki systemowe nie zawsze były takie kształtne. Pamiętaj o tym.
Oczywiście wraz z systemu Windows XP pojawił się cały szereg nowych sterowników, które poprawiały działanie już istniejących rozwiązań. Wiele błędów zostało w ten sposób naprawionych, wiele uprzykrzających codzienne użytkowanie mankamentów. Lecz do ulepszonych sterowników należy dorzucić całkowicie nowe funkcje, które wcześniej w ogóle nie istniały. Chodzi na przykład o zintegrowany z systemem Windows XP program do nagrywania płyt CD/DVD. Niby drobiazg, ale większość użytkowników uznało to za jedną z najbardziej praktycznych cech nowego Windowsa XP. Dwadzieścia lat temu bowiem życie bez jakiejś płyty 700 mb w pobliżu było mocno utrudnione. Możliwości przerobowe internetu nie były tak duże jak dzisiaj, a i zwykły pendrive istniał w strefie marzeń, o chmurze już nie wspominając… Wysyłanie materiałów cyfrowych musiało więc odbywać się w sposób tradycyjny. Windows XP pomógł ułatwić tę procedurę i nagrywać płyty mogła nawet stuletnia babcia.
Z innych nowości powinniśmy jeszcze wspomnieć o modyfikacji okna Menu Start, czy automatycznym czyszczeniu pulpitu ze śmieciowych skrótów, z których się już nie korzystało. Poza tym Windows XP wprowadził skaner baterii w urządzeniu przenośnym oraz regulację opcji uruchomienia stanu hibernacji komputera w przypadku niskiego poziomu energii. Nie bez znaczenia okazała się również możliwość natychmiastowego przełączania użytkowników, co najlepiej sprawdziło się w biznesie. Czy już widzisz, jak wiele praktycznych innowacji zawdzięczasz staremu „ekspekowi”?
Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to może wydać się zestawem drobiazgów, jednak w połączeniu, jako zespół funkcji i ulepszeń, Windows XP okazał się znacznie bardziej stabilny w porównaniu do innych systemów, a codzienne użytkowanie zyskało zupełnie nowy wymiar komfortu.
Wsparcie techniczne i aktualizacje Windowsa XP
Premiera Windowsa XP zmieniła podejście do obsługi użytkownika. Pomoc techniczna wskoczyła na zupełnie nowy poziom. Rzecz w tym, że wraz z rozwojem cybernetyki, rozwijają się również różne niebezpieczeństwa. Wirusy i złośliwe programy wykwitły obficie w tamtym czasie, w związku z czym Microsoft musiał wprowadzić wiele nowym zabezpieczeń. Poprawił się więc proces pobrania aktualizacji systemu oraz – po raz pierwszy zaprezentowana przez Windows XP – weryfikacja legalności oprogramowania.
Znaczy to, że użytkowanie komputerów stało się dużo bardziej bezpieczne, ponieważ wielu hakerów na rynku korzystało z lewych Windowsów, żeby instalować cichociemne aplikacje i włamać się na konta firm niekoniecznie świadomych, że w ich systemie operacyjnym można było robić takie rzeczy. Pamiętaj, że mówimy o sytuacji sprzed ponad dwudziestu lat. Zakup Windowsa wyglądał wtedy inaczej. Stan wiedzy o bezpieczeństwie cybernetycznym również był inny. Windows XP pozwolił to zmienić.
Fot. kluczesoft.pl