Firma

Wybieramy wielozadaniowe obuwie robocze

• Zakładki: 158


Planując zakup profesjonalnej odzieży roboczej, nie można pominąć obuwia. Wybór odpowiednich butów pozwala skutecznie zabezpieczyć stopy i nogi pracowników nawet w najbardziej wymagających warunkach, jednocześnie zapewniając noszącym je osobom komfort przez wiele godzin. Szukając idealnego obuwia do pracy, z pewnością natrafimy na wiele różnych modeli. Który z nich wybrać i czym różnią się od siebie poszczególne pary? W jakich sytuacjach warto zdecydować się na buty z twardymi noskami?

Przed czym chroni obuwie robocze?

Pierwszym krokiem w kierunku zakupu najlepszego obuwia do pracy jest próba odpowiedzenia sobie na pytanie o to, jakie zagrożenia czekają na osoby wykonujące obowiązki służbowe. Środowisko pracy bywa naprawdę wymagające i właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednia ochrona przebywających w nim na co dzień osób. Istnieje wiele zagrożeń mogących wystąpić podczas wykonywania pracy zawodowej, jednak do najpopularniejszych przed którymi chroni dobrze dobrane obuwie należą:

 • zmiażdżenie,
 • stłuczenie,
 • przebicie przy pomocy ostrych, szpiczastych elementów (np. maszyn lub odłamków),
 • przecięcie skóry i tkanek,
 • kontakt z podłożem o wysokiej temperaturze,
 • poślizgnięcie się,
 • styczność z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi (np. o charakterze żrącym).

Nie ulega zatem wątpliwości, że aby dobrze chronić przez wszystkimi czynnikami zagrożenia, obuwie robocze musi być naprawdę wielofunkcyjne. Warto pamiętać również o tym, że osłonięte powinny zostać nie tylko stopy pracowników, ale bardzo często również pozostałe fragmenty kończyny dolnej, takie jak kostki, łydki, a niekiedy także kolana.

Rodzaje obuwia roboczego – nie tylko buty z twardymi noskami

Kiedy uda się już określić, jakie niebezpieczeństwa czekają w miejscu pracy, przychodzi czas na zakup najlepszego obuwia ochronnego. Producenci oferują m.in. buty z twardymi noskami oraz z podeszwą antypoślizgową. Te pierwsze w szczególny sposób zabezpieczają palce pracowników, zaś drugie pozwalają uniknąć upadku, do którego mogłoby dojść w wyniku kontaktu ze śliską cieczą. Poza tym, buty z twardymi noskami czy para antypoślizgowa, może być dodatkowo wykonana ze specjalnych tworzyw, chroniących na przykład przed:

 • iskrami,
 • drażniącymi czynnikami chemicznymi,
 • płomieniem,
 • a także innymi czynnikami termicznymi.

Buty z twardymi noskami – wygoda i bezpieczeństwo

W jakich sytuacjach warto postawić na buty z twardymi noskami? W których zawodach takie obuwie okaże się szczególnie przydatne? Najczęściej z butów z twardymi noskami korzystają pracownicy sektora transportowego i przeładunkowego, mający stały kontakt z towarami o dużej masie. Dodatkowo usztywniona przednia część buta to pewność, że palce stopy nie zostaną zmiażdżone nawet w przypadku kontaktu ze spadającą paczką. Poza tym buty z twardymi noskami to częsty wybór również dla budowlańców. Podczas prowadzenia prac remontowych nietrudno przecież o spadające na stopę, ciężkie narzędzie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym BHP Star.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
147 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *