Firma

Zarządzanie flotą – jak działa monitoring samochodów? Czy to naprawdę się opłaca? Cz. I

• Zakładki: 55 • Komentarz: 1

Z samochodów służbowych korzystają pracownicy różnych branż. Przedstawiciele handlowi, menagerowie, dostawcy, kierowcy transportu pasażerskiego, a także pracownicy spółek komunalnych i różnych służb. Bez względu na ilość samochodów w firmie, każdy z nich generuje dodatkowe koszty. Jednak osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą może zadbać, by koszty te były jak najmniejsze. Do profesjonalnego zarządzania flotą niezastąpione są systemy, które tworzą, montują i obsługują firmy. Dzięki monitoringowi samochodów zadbasz nie tylko o bezpośrednie oszczędności, ale także poprawę organizacji pracy swoich pracowników.

Namierzanie GPS samochodów służbowych

Z namierzania samochodów poprzez śledzenie sygnału GPS przedsiębiorcy korzystają już od dawna. Dzięki temu osoba odpowiedzialna w firmie za flotę może sprawować kontrolę nad tym, gdzie obecnie znajduje się samochód, czy nie jest wykorzystywany do niewłaściwych celów. Osoba ta może także podpowiedzieć pracownikowi inne trasy – np. nieco dłuższe, ale niezakorkowane.

Nowoczesne systemy monitoringu floty dają wiele możliwości. To już nie tylko namierzanie samochodów w czasie rzeczywistym i możliwość odtworzenia tych tras w dowolnym momencie, ale i generowanie raportów, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę księgowości, również specjalisty od rozliczania czasu kierowców zawodowych.

Dodatkowo można wprowadzić ustawienia geostrefy i ustawić alerty, powiadamiające o przekroczeniu wyznaczonej strefy. Raporty mogą pomóc także w wyliczaniu pensji, reorganizacji pracy oraz zawiadamiają o stanie paliwa i tankowaniach.

Alerty w systemie zarządzania flotą

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje możliwość ustawienia różnych alertów. Mogą one powiadamiać o opuszczeniu wyznaczonej geostrefy, o przekroczeniu prędkości, jak i o upływającym terminie przeglądu technicznego, ubezpieczenia czy legalizacji tachografu.

Z alertów przychodzą osobne raporty w postaci smsa lub wiadomości e-mail. Mogą to być codzienne raporty zbiorcze, jak i alerty w czasie rzeczywistym. Ustawienia możesz oczywiście zmieniać w dowolnym momencie.

Systemy monitorowania floty umożliwiają kontrolowanie pracowników, którzy korzystają ze służbowych samochodów. Jednak korzyści z korzystania z takich systemów jest więcej. Możesz także kontrolować styl jazdy pracowników, co wpłynie na obniżenie kosztów utrzymania floty oraz na bezpieczeństwo pracownika. Więcej możliwości systemów monitorujących pojazdy poznasz w kolejnej części artykułu.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
53 wyświetlenia
bookmark icon

One thought on “Zarządzanie flotą – jak działa monitoring samochodów? Czy to naprawdę się opłaca? Cz. I

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *