Firma

Zarządzanie flotą – jak działa monitoring samochodów? Czy to naprawdę się opłaca? Cz. II

• Zakładki: 35


W poprzedniej części wspomnieliśmy o niektórych opcjach dostępnych w systemach zarządzania flotą. Lokalizacja w czasie rzeczywistym oraz archiwum tras poszczególnych pojazdów, pomocne raporty i alerty znacznie ułatwiają kontrolę pracy pracownika, księgowość oraz wdrożenie nowych, lepszych rozwiązań logistycznych. Jednak korzyści z korzystania takiego systemu są znacznie większe. Na jakie wsparcie jeszcze możemy liczyć, gdy korzystamy z nowych technologii monitorujących flotę?

Co wspólnego ma ecodriving a zarządzanie flotą?

Bolączką przedsiębiorców, których pracownicy jeżdżą służbowymi samochodami, są przede wszystkim koszty związane z utrzymaniem floty. Paliwo, serwisowanie, ubezpieczenia – tych wydatków nie można uniknąć, ale niektóre z nich mogą być znacznie niższe. Firmy, które zajmują się dostarczaniem systemów monitorujących pojazdy, szacują, że koszty te zmniejszą się nawet o 30%. Zdecydowana większość firm korzystających z tych systemów potwierdza, że koszty związane z tankowaniem oraz naprawianiem samochodów spadły im o 20% lub więcej.

Takie oszczędności są możliwe dzięki edukacji pracowników. Im kierowca ma lepszą technikę jazdy, tym jego jazda jest bezpieczniejsza i po prostu tańsza.

Ekonomiczny styl jazdy kontrolowany przez monitoring samochodów

Ecodriving to nic innego, jak ekonomiczny styl jazdy, który wpływa nie tylko na niższe spalanie, ale i mniejsze zużycie poszczególnych części i całych układów. A to w skali roku generuje naprawdę duże oszczędności. Mówimy tu o niższych fakturach za paliwo, rzadszych wizytach w serwisach samochodowych (a każdy dzień, kiedy samochód jest niedostępny to także strata dla firmy) i niższych fakturach za naprawy.

Zasady ecodrivingu są naprawdę bardzo proste. Opierają się przede wszystkim na dążeniu do płynnej jazdy, utrzymywaniu odpowiednich odstępów, hamowaniu i silnikiem i optymalizacji czasu, kiedy silnik spala najwięcej paliwa (podczas przyspieszania i wyprzedzania). Sposobów na oszczędności jest więcej, a każdy z nich przyczynia się nie tylko do mniejszego spalania i zużycia hamulców i całego układu hamulcowego, opon, sprzęgła czy zawieszenia, ale i do poprawy bezpieczeństwa, a co za tym idzie do zmniejszenia stresu pracownika.

Jak zarządzanie flotą może poprawić warunki pracy?

Co ciekawe, pracownicy firm, w których takie systemy działają od roku lub dłużej bardzo sobie je chwalą. Po analizach raportów okazało się bowiem, że kierowca jeździł zbyt szybko, wymuszał na drodze – wszystko w imię realizacji targetów. Gdy zmienił styl jazdy, zgodnie z wytycznymi oraz zasadami ecodrivingu, okazało się, że przekroczenie prędkości czy niebezpieczne włączanie się do ruchu pozwoliło mu zaoszczędzić 5 minut w ciągu dnia pracy, a skutkowało niepotrzebnym stresem.

Niektórzy właściciele firm poszli o krok naprzód i wprowadzili system premiowy, wyróżniając co roku lub co kwartał najlepszych kierowców. Inni zaczęli dofinansowywać kursy z ecodrivingu lub dają pełną swobodę w korzystaniu z samochodów służbowych dla kierowców, którzy regularnie zdobywają dużo punktów w systemie monitoringu samochodów. Korzyści z korzystania z systemu monitorującego samochody są obopólne, a nawet przekładają się na ogólny poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *