Finanse

Czy polska firma może świadczyć usługi w Niemczech?

• Zakładki: 275

Wielu polskich przedsiębiorców prędzej czy później staje przed wyzwaniem związanym z ekspansją na rynki zagraniczne. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków są Niemcy, ponieważ to bezpośredni sąsiad Polski. Obca waluta i możliwości rozwoju to wystarczające argumenty dla wielu właścicieli firm, aby poszerzyć swoją działalność o nowy obszar. Jednak zanim zdecydujesz się na ekspansję na rynek niemiecki, warto poznać kilka podstawowych informacji dotyczących prawa podatkowego obowiązującego w tym kraju. Dowiedz się więcej o niemieckich przepisach!

Polskie firmy w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Odkąd Polska stała się pełnoprawnym państwem członkowskim Unii Europejskiej, polskie przedsiębiorstwa zyskały możliwość swobodnego oferowania swoich usług na terenie UE. Niemniej jednak mają oni obowiązek skrupulatnego przestrzegania przepisów prawnych, zwłaszcza tych dotyczących kwestii podatkowych. Z tego względu każdy podmiot, planujący rozpoczęcie działalności na rynku niemieckim, zobowiązany jest do zgłoszenia się do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemczech.

W celu spełnienia tego wymogu konieczne jest dostarczenie informacji dotyczących:

  • rodzaju świadczonych usług na terenie Niemiec;
  • planowanej liczby pracowników zatrudnionych w ramach działań budowlanych;
  • określenia ram czasowych, w jakich planuje się prowadzić działalność biznesową na niemieckim terenie;
  • szczegółowego zakresu działań prowadzonych przez firmę;
  • danych osobowych oraz adresu, zarówno dla przedsiębiorcy, jak i jego przedstawiciela za granicą;
  • informacji dotyczących lokalu biurowego, magazynów oraz hal produkcyjnych na obszarze Niemiec.

Na podstawie tych danych Finanzamt (urząd skarbowy) wyda numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer). Zgodnie z niemieckim prawem podatkowym każda polska firma posiadająca NIP może legalnie świadczyć usługi w Niemczech. Oznacza to, że firma będzie traktowana na równi z niemieckimi przedsiębiorstwami, a to otwiera drogę do potencjalnych zwolnień podatkowych.

Wystarczy, aby przedsiębiorca polski posiadał biuro w jednej z niemieckich miejscowości, nawet w formie wirtualnej, udostępnianej przez specjalistyczne firmy wspierające polskie przedsiębiorstwa – np. biuro podatkowe TAXOMI. Te firmy oferują szeroki zakres usług w Niemczech, obejmujących m.in. rejestrację działalności gospodarczej, tłumaczenie dokumentacji, reprezentację przed urzędami, obsługę księgowości i uzyskiwanie niezbędnych zezwoleń i licencji. Dużym ułatwieniem jest tu skorzystanie z obsługi księgowej. Rozliczenie polskiej firmy w Niemczech z TAXOMI zapewni oszczędność czasu i terminowe wywiązanie się z wszelkich formalności.

O czym jeszcze musi pamiętać firma budowlana w Niemczech? Rozliczenie polskiej firmy w Niemczech z TAXOMI

Teraz gdy zdajesz sobie sprawę, jak zgodnie z prawem prowadzić swoją firmę w Niemczech, warto poruszyć inny istotny aspekt. Zainteresuje on wszystkich specjalizujących się w branży budowlanej. Niemiecka ordynacja podatkowa w paragrafie 12 wyraźnie określa, że pełnoprawne traktowanie Twojego przedsiębiorstwa, na równi z rodzimymi podmiotami, nastąpi dopiero po upływie 6 miesięcy funkcjonowania.

To dość newralgiczna kwestia, dlatego warto skonsultować się z doświadczoną firmą w tym zakresie, np. z biurem podatkowym TAXOMI. Na rynku działają liczne polskie firmy doradcze, specjalizujące się w obszarze usług na terenie Niemiec. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujesz pewność, że wszelkie formalności zostaną załatwione terminowo, a także unikasz potencjalnych trudności z komunikacją z niemieckimi urzędnikami w obcym języku. To może mieć szczególne znaczenie podczas ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec – z TAXOMI zrobisz to szybko i skutecznie.

Należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, zwłaszcza jeśli świadczysz usługi budowlane czy remontowe na terenie Niemiec.

  • Podatek musisz odprowadzać w miejscu świadczenia usług, pod warunkiem że posiadasz tam zakład działalności;
  • w przypadku braku zakładu, obowiązek odprowadzenia podatku spoczywa na Tobie w Polsce;
  • składki na ubezpieczenia społeczne regulujesz w kraju, w którym prowadzisz działalność, bez względu na miejsce rejestracji firmy.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
185 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *