Finanse

Unieważnienie kredytu frankowego czy ugoda – co lepsze?

• Zakładki: 2


Licznie składany pozwy o unieważnienie kredytów frankowych oraz licznie wygrywane przez ffrankowiczów sprawy motywują banki, by próbować z klientem porozumieć się na mocy ugody. Część klientów zastanawia się, czy to korzystne dla nich rozwiązanie. Z czym wiąże się ugoda bankowa, a z czym unieważnienie kredytu frankowego?

Ugoda z bankiem a unieważnienie kredytu CHF – czym się różnią?

Ugoda z bankiem dokonywana jest na podstawie umowy – o jej zapisach powinny decydować dwie strony, wyrażając zgodę na uzgodnione warunki. Niestety często warunki umowy klientom są narzucane przez banki. Ponadto ugoda nigdy nie uwalnia kredytobiorcy od zobowiązania finansowego, a jedynie może nieco zmniejszyć wysokość rat. Ponowne przeliczenie rat – najczęściej tylko tych, które zostały do spłaty – tak, by kredytobiorca spłacał pozostałą część kredytu w złotówkach, zmiana oprocentowania z SARON na WIBOR, a niekiedy również dodatkowa opłata za podpisanie ugody okazują się o wiele mniej korzystnym rozwiązaniem od unieważnienia umowy kredytowej.

Unieważnienie kredytu frankowego pozwala w całości uwolnić się od zobowiązania oraz odzyskać nadpłacone już raty, a także ustawowe odsetki, jeśli bank zwleka z ich zwrotem. Unieważnienie kredytu możliwe jest wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu, dlatego część osób boi się, że będzie to trwać zbyt długo lub w ogóle będzie to w ich przypadku niemożliwe. Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie i przed podjęciem decyzji, czy podpisać ugodę z bankiem, czy złożyć pozew i unieważnienie kredytu frankowego, najlepiej skonsultować się z prawnikiem.

Kredyty frankowe Legnica waloryzowane do franka szwajcarskiego w zdecydowanej większości udzielane były w sposób niezgodny z prawem, dlatego co do zasady możliwe jest ich unieważnienie. Zdarzają się również przypadki zasądzania przez sąd odfrankowienia kredytu – chociaż jest to rozwiązanie dla frankowicza mniej korzystne niż unieważnienie, jest ono o wiele korzystniejsze niż ugoda z bankiem. Dlatego warto, po konsultacji z prawnikiem, zawalczyć o swoje prawa i unieważnić umowę kredytową, która została zawarta w sposób niezgodny z prawem.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
3 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *