Pośrednik finansowy to osoba, która doskonale zna się na finansach. Potrafi planować wydatki, a także doskonale orientuje się w produktach bankowych oferowanych przez banki i może w tym zakresie dzielić się wiedzą z osobami, które poszukują odpowiednich dla siebie rozwiązań.
Pośrednik finansowy, czym się zajmuje?
Wraz ze wzrostem zainteresowania zawodem pośrednika finansowego podjęto kroki, które ograniczyły możliwość wykonywania zawodu. Dawniej każdy mógł zostać doradcą, natomiast obecnie konieczne jest uzyskanie specjalnego certyfikatu, który potwierdza zawodowe kompetencje danej osoby. Posiadanie certyfikatu nie jest kwestią związaną z prestiżem zawodu, lecz obowiązkiem wynikającym z mocy prawa. Regulacje zostały zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim oraz ustawie o kredycie hipotecznym.
Profesjonalny pośrednik finansowy cechuje się rozległą wiedzą o dostępnych na rynku produktach finansowych, a także posiada tzw. umocowanie podmiotów, zezwalające na sprzedaż wybranych produktów. Doradca zajmuje się zatem pośrednictwem, między klientem poszukującym dopasowanych i korzystnych rozwiązań finansowych oraz podmiotami, które zajmują się ich sprzedażą.
Pośrednik finansowy, jak wybrać odpowiedniego doradcę?
Jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać pośrednik finansowy jest wiedza, na podstawie której możliwe będzie dopasowanie oferty do potrzeba każdego klienta. Z tego wynika, że wśród kluczowych kompetencji wymienić należy także elastyczność i umiejętność indywidualnej oceny sytuacji każdej osoby. Efekt ten osiągany jest poprzez rozmowę, podczas której doradca zapoznaje się z sytuacją danej osoby, z potrzebami i możliwościami finansowymi, a jeśli zachodzi taka potrzeba również z odpowiednimi dokumentami, potwierdzającymi sytuację finansową czy możliwości zarobkowe klienta. Na tej podstawie agent przeprowadza analizę, która jest podstawą dla przedstawienia rzetelnej oferty produktów finansowych.
Szukając odpowiedniego doradcy warto kierować się opiniami innych osób, które już skorzystały z pomocy. Najlepiej, gdy pośrednik finansowy został polecony przez osoby znajome lub rodzinę, chociaż nie jest to regułą. W Internecie można znaleźć oceny wystawione przez zadowolonych i niezadowolonych klientów, jednak w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na rzetelność wystawionych ocen, korzystając np. z portali weryfikujących ocenę przed jej dodaniem.
Produkty finansowe to dziedzina bardzo rozległa, w której należy się doskonale orientować, aby znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb. Współpraca powinna opierać się przede wszystkim na zaufaniu, które jest podstawą w budowaniu relacji czy kwestiach dotyczących finansów. Zaufanie budowane jest na podstawie wiarygodności, jaką powinien prezentować pośrednik finansowe. W branży tej wiarygodność może być potwierdzona posiadaniem odpowiednich certyfikatów, poświadczających prawo do wykonywania zawodu, a także wiedzy danej osoby. Dużą zaletą jest także współpraca z kilkoma podmiotami, gdyż udzielają one niejako swojej rekomendacji, zezwalając na sprzedaż usług przez danego agenta finansowego.
Artykuł powstał we współpracy z marketpozyczkowy.pl/.